Technologie

Jak dokonać właściwego wyboru?

Grzegorz Marczak
Jak dokonać właściwego wyboru?
Reklama

Zapraszamy do trzeciego artykułu z mini cyklu o NAS-ach, serię tę przygotowaliśmy przy współpracy z ekspertami z firmy Western Digital.. Autorem poniż...

Zapraszamy do trzeciego artykułu z mini cyklu o NAS-ach, serię tę przygotowaliśmy przy współpracy z ekspertami z firmy Western Digital.. Autorem poniższego tekstu jest Norbert Koziar, z firmy WD.

Reklama

Zamierzasz kupić dysk sieciowy (NAS) do domu lub małego biura? To bardzo dobra decyzja! Dzisiejsze urządzenia NAS przeznaczone dla małych i domowych biur (tzw. segmentu SOHO) umożliwiają przechowywanie i zabezpieczenie ogromnych ilości danych w solidnych, wielonapędowych macierzach RAID, a także zapewniają lokalny i zdalny dostęp do zapisanych informacji z wielu różnych platform.

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje urządzeń NAS; bezdyskowe (zwane również systemami otwartymi [ang. open source]), które klient musi samodzielnie zapełnić napędami oraz kompletne systemy, które są dostarczane od razu z dyskami wewnętrznymi określonej pojemności.

Wybór rodzaju urządzenia — z dyskami lub bez — zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań użytkownika. Systemy „otwarte” z reguły mają więcej funkcji, użytkownik sam decyduje o pojemności, są bardziej skalowalne, a także cechują się wyższą wydajnością. Dlatego systemy otwarte są dobrym wyborem dla użytkowników potrzebujących rozbudowanych systemów pamięci masowych i choć trochę znający się i/lub interesujący się nowymi technologiami.

Po nabyciu otwartego rozwiązania NAS, trzeba poświęcić chwilę na dobranie do niego odpowiednich napędów. To bardzo ważny etap tworzenia sieciowej pamięci masowej – wybór dysku nie powinien być przypadkowy. Warto pamiętać, że dysk do NAS-a powinien charakteryzować się nieco innymi cechami niż np. napęd przeznaczony do montażu w komputerze PC. Środowisko pracy NAS-a różni się znacznie od komputerów PC czy notebooka - zakup przypadkowo wybranego 3,5- lub 2,5-calowego napędu, bez zebrania odpowiednich informacji, nie jest najlepszym pomysłem (ponieważ takie dyski mogą nie być zoptymalizowane do pracy w obudowach NAS).

Przed wybraniem napędu należy odwiedzić witrynę internetową producenta systemu NAS. Większość dostawców publikuje listę napędów kompatybilnych z ich obudowami NAS. Zakup takiego dysku zagwarantuje, że sieciowa pamięć masowa będzie funkcjonować poprawnie. Aby osiągnąć najwyższą wydajność swojego rozwiązania NAS, warto poświęcić trochę więcej czasu i znaleźć napęd, który jest w pełni zoptymalizowany pod kątem posiadanego przez nas modelu NAS.

Idealny dysk do rozwiązań NAS dla domu i małego biura zawiera wyspecjalizowane oprogramowanie sprzętowe, takie jak np NASware lub NASware 2.0 (są w nie wyposażone napędy z rodziny WD Red). Ta technologia optymalizuje napęd pod kątem pracy w obudowach i środowiskach NAS, zapewniając większą niezawodność i lepszą ochronę danych w wypadku utraty zasilania lub podobnych problemów. Napęd NAS powinien również dysponować technologią równoważenia talerzy, na przykład 3D Active Balance Plus™, która gwarantuje zachowanie wydajności i niezawodności w środowiskach, w których pracuje wiele napędów jednocześnie. Napędy, które nie są poprawnie wyważone, mogą generować nadmierne wibracje i hałas, które zostaną dodatkowo wzmocnione w obudowie NAS — szczególnie, jeśli zamontowano w niej wiele dysków twardych. Oprócz niskiej kultury pracy urządzenia, wysokie wibracje skutkują również zmniejszeniem żywotności oraz wydajności napędów.

Wybierając napędy do obudowy NAS należy też brać pod uwagę zużycie energii oraz ilość emitowanego ciepła. Dyski z rodziny WD Red oraz urządzenia im podobne są zaprojektowane tak, aby pobierać mniej energii zarówno podczas spoczynku, jak i podczas pracy. Dzięki temu obciążenie zasilania NAS — a także rachunki za prąd — będą mniejsze. Należy nabyć napędy, które nie generują dużo ciepła podczas pracy, aby nie przegrzewać wnętrza obudowy i uniknąć hałasu oraz zwiększonego zużycia energii spowodowanego ciągłą pracą układu chłodzenia.

Reklama

Dysk wybrany do rozwiązania NAS będzie pracować przez cały czas, dlatego powinien też cechować się wysokim przeciętnym czasem między awariami (MTBF). Dodajmy, że staranne dobranie dysku do specyfiki pamięci sieciowej jest w interesie użytkownika – idealny NAS-owy dysk będzie w nim pracował po prostu wydajniej, ciszej i dłużej (wspomniane dyski WD Red są np. średnio o 35% bardziej żywotne niż typowe desktopowe HDD).

Decydując się na konkretny model dysku, warto rozważyć napędy, które są objęte dłuższym okresem gwarancji. Wsparcie techniczne przez telefon, zarówno całodobowe jak i ograniczone, jest atrakcyjną korzyścią, ponieważ może ono pomóc w przypadku problemów z współpracą napędów oraz obudową NAS.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama