Recenzja

Prawdziwie kieszonkowy repeater Wi-Fi – test Media-Tech MT4218

Konrad Kozłowski
Prawdziwie kieszonkowy repeater Wi-Fi  – test Media-Tech MT4218
16

Sieć bezprzewodowa to jeden z najwygodniejszych wynalazków. Dzięki niej z dostępu do Internetu oraz lokalnej wymiany danych skorzystać może wiele urządzeń jednocześnie w niesamowicie komfortowy sposób. Nie zawsze jednak domowa sieć w zupełności spełnia nasze wymagania, a niewielki dodatek w postaci...

Sieć bezprzewodowa to jeden z najwygodniejszych wynalazków. Dzięki niej z dostępu do Internetu oraz lokalnej wymiany danych skorzystać może wiele urządzeń jednocześnie w niesamowicie komfortowy sposób. Nie zawsze jednak domowa sieć w zupełności spełnia nasze wymagania, a niewielki dodatek w postaci repeatera może naprawdę sporo zmienić. Jednym z takich urządzeń jest produkt Media-Tech, który dane mi było testować na przestrzeni ostatnich tygodni.

Niewielka, biała wtyczka może nas zmylić. Choć samo urządzenie z daleka przypominać może wszystko inne tylko nie repeater i router w jednym, to w rzeczywistości ma ono sporo do zaoferowania. Jest lekkie, podłączane bezpośrednio do gniazdka i szczerze mówiąc wygląda nienajgorzej, bardzo dobrze wpasowując się niemal w każdy wystrój naszego domu, choć kanciaste wykończenie nie musi każdemu odpowiadać.

Pozytywny minimalizm

Na przednim panelu znalazło sie logo producenta oraz trzy diody informujące o stanie pracy urządzenia. Każda z nich jest oznaczona niewielką grafiką, więc w razie problemów możemy szybko zorientować się czy i co jest nie tak.

Pierwsza konfiguracja, jak i każda następna, jest bardzo prosta. Przed każdą z nich należy najpierw zresetować repeater do ustawień fabrycznych wykorzystując niewielki otwór na boku urządzenia i na przykład spinacz. Wtedy podłączamy nasz komputer do repeatera za pomocą kabla ethernet i odwiedzamy konkretny adres w przeglądarce. Wybierać można pomiędzy kilkoma trybami pracy - MT4218 może też pełnić rolę access pointa w naszym domu współpracując na przykład z modemem internetowym, który podłączymy do routera.

Ze względu jednak na zastosowane przez producenta rozmiary na urządzeniu znalazł się jedynie jeden port Ethernet, co dla wielu osób może mieć spore znaczenie. Kompaktowe wymiary są jednak sporą zaletą, gdy zdecydujemy się zabrać go ze sobą i wykorzystać w podróży. W domowym zaciszu traktowałem go przede wszystkim jako urządzenie rozszerzające możliwości domowej sieci - zasięg oraz dostęp dla gości.

Naprawdę mobilny

Urządzenie zapamiętuje nasze ustawienia, więc można je wyłączać i włączać (wtykając do gniazdka i wyjmując) kiedy tylko chcemy i kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Zasięg sieci generowanej przez to niewielkie urządzenie jest naprawdę spory, choć oczywiście takie przeszkody jak ściany czy umeblowanie skutecznie go ograniczają. Nie doświadczyłem jednak żadnych problemów z łączeniem się z siecią bezprzewodową na którymkolwiek z posiadanych przeze mnie urządzeń. Połączenie następowało automatycznie i było stabilne.

Cenowo także nieźle

Produkt firmy Media-Tech to wydatek od około 70 złotych. W tej cenie otrzymamy łatwy do skonfigurowania (za pomocą połączenia kablem lub bezprzewodowo) router, który w razie awarii może zastąpić nasz domowy, ale na co dzień pełnić rolę dodatkowego lub wyjazdowego urządzenia. W tej drugiej roli sprawdza się znakomicie, ponieważ w wielu miejscach dostęp do Internetu możliwy jest tylko za pomocą przewodu (hotele), gdzie większość naszych mobilnych gadżetów stanie się zbędnym bagażem. Wykonanie urządzenia i załączone w pudełeczku ulotki/instrukcja obsługi czynią zestaw kompletnym. W stosunku cena/jakość jestem w pełni zadowolony z jego możliwości.

Dane techniczne

  • Kompaktowy wzmacniacz sieci bezprzewodowej WLAN (repeater)
  • 3 tryby pracy bezprzewodowej: Router, AP Client, Repeater
  • Wyjątkowo łatwa konfiguracja w kilku krokach przez WWW nawet dla początkujących
  • Szybko i łatwo zwiększa zasięg sieci bezprzewodowej w biurze i domu.
  • Zero kabli - podłączany bezpośrednio do gniazdka sieci elektrycznej
  • Zgodność w większością routerów WLAN (802.11n/g/b)
  • Wsparcie dla skonfigurowanych standardów szyfrowania (WPA2, WPA, WEP)
  • Zasięg do 100m w obszarze zamkniętym i do 300 w otwartym (zależnie od otoczenia)
  • Wymiary: 77x42x55mm

Strona produktu

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

testRecenzjarouterMedia Tech