Apple

Wbrew obietnicom Apple, nowe iPhone'y też zwalniają, kiedy stan akumulatora się pogorszy

Kamil Świtalski
Wbrew obietnicom Apple, nowe iPhone'y też zwalniają, kiedy stan akumulatora się pogorszy
33

Zapewnienia Apple o tym, że zeszłoroczne modele iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iPhone X — wbrew temu co wcześniej mówili — też będą zwalniać, kiedy jakość akumulatora się pogorszy. To zabawne, jak zaczynają przeczyć samym sobą.

Na początku roku świat technologii żył rewelacjami na temat baterii w iPhone'ach — a ściślej mówiąc, ich spowalniania, kiedy jakość baterii zaczęła znacznie odbiegać od jej stanu początkowego. W oczach Apple miało to sens: dłuższy czas pracy starszego urządzenia kosztem jakości działania. No super, szkoda tylko, że ludzie nie mieli o tym pojęcia i wymieniali telefony na nowsze modele. Bo wolny telefon irytuje bardziej, niż potencjalna konieczność noszenia ze sobą wszędzie power banku. Nie mówiąc już o tym, że koszt wymiany baterii jest dużo niższy, niż zakup nowego telefonu.

Zobacz też: Najlepszy sposób na powolnego iPhone’a? Wymiana baterii

Po tym jak o sprawie zrobiło się głośno, Apple wystosowało oficjalne przeprosiny:

Przede wszystkim nigdy byśmy nie zrobili niczego, co intencjonalnie doprowadziłoby do skrócenia życia jakiegokolwiek produktu Apple, albo zepsuło doświadczenie płynące z jego korzystania poprzez aktualizacje. Naszym celem zawsze jest tworzenie produktów, które pokochają nasi klienci, a dbanie o to by iPhone’y działały tak długo jak to możliwe jest tego bardzo ważną częścią.

Zobacz też: Apple przeprasza i oferuje tanią wymianę baterii w spowolnionych modelach iPhonów!

Jednak w gruncie rzeczy niewiele to zmieniło. W ramach zadośćuczynienia firma do końca tego roku oferuje tańszą o połowę wymianę akumulatorów we wszystkich swoich serwisach. Najstarszym modelem objętym programem wymian jest iPhone 6. Do tej pory jednak o sprawie cały czas mówiło się w kontekście starych słuchawek z portfolio Apple. Ale okazuje się, że nie tylko one mogą liczyć na ten emejzing ficzer. Firma zaktualizowała swoją stronę pomocy technicznej o kolejne modele:

Począwszy od systemu iOS 12.1, ta funkcja jest dostępna na telefonach iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X, ale zarządzanie wydajnością może być mniej zauważalne ze względu na bardziej zaawansowaną konstrukcję sprzętu i oprogramowania tych modeli.

Czyli, krótko mówiąc, historia lubi się powtarzać. No i po roku od debiutu, także stosunkowo nowe telefony mogą paść ofiarą throttlingu, jeżeli jakość baterii spadnie poniżej akceptowalnego przez Apple poziomu. Z dotychczasowych informacji wynika, że ze względu na różnice sprzętowe -- tym razem throttling miałby być znacznie mniej zauważalny, niż dotychczas. Wypada to jednak o tyle śmiesznie, że po tym jak wypłynęła cała ta afera, firma zarzekała się iż kwestia ta nie będzie problemem dla najnowszych modeli. A jednak.

Plus w tym wszystkim taki, że po tym jak historia ze spowalnianiem iPhone'ów przestała być ciemnym sekretem Apple, ich użytkownicy mają szansę je samodzielnie wyłączyć w ustawieniach. Tylko wciąż nie do końca uważam, że mamy być za co wdzięczni – przecież do takiej sytuacji nigdy nie powinno było dojść.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu