Apple

Apple ostrzega: wibracje mogą uszkodzić systemy stabilizacji aparatów w iPhone'ach

Kamil Świtalski
Apple ostrzega: wibracje mogą uszkodzić systemy stabilizacji aparatów w iPhone'ach
69

Ze smartfonami właściwie się nie rozstajemy - i muszą stawiać czoła różnym sytuacjom. Ale najwyraźniej z niektórymi idzie im lepiej, niż wibracjami o wysokiej amplitudzie.

Strony pomocy dotyczące urządzeń każdego producenta regularnie rozbudowane są o informacje na temat potencjalnych zagrożeń i rzeczy, które są niewskazane przy korzystaniu z nich. Apple nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Nie dalej niż wczoraj firma opublikowała nową stronę pomocy, w której informuje że narażanie ich smartfonów na wibracje o dużej amplitudzie może skutkować problemami z działaniem aparatów fotograficznych. Co to oznacza w praktyce?

Wibracje nie służą aparatom w iPhone'ach. Apple informuje i odradza montowanie smartfonów m.in. przy motorach

Jeśli przypadkowo poruszysz aparatem podczas robienia zdjęcia, obraz może być rozmazany. Aby temu zapobiec, niektóre modele iPhone'a są wyposażone w optyczną stabilizację obrazu (OIS). OIS umożliwia robienie ostrych zdjęć, nawet jeśli przypadkowo poruszysz aparatem. Dzięki OIS żyroskop wyczuwa ruch kamery. Aby zredukować ruch obrazu i wynikające z niego rozmycie, obiektyw porusza się zgodnie z kątem żyroskopu.

Poza tym niektóre modele iPhone'a są wyposażone w autofokus closed-loop (AF). AF w nim jest odporny na działanie grawitacji i wibracji, aby zachować ostrość na zdjęciach, filmach i panoramach. W przypadku AF w closed-loop wbudowane czujniki magnetyczne mierzą efekty grawitacji i wibracji oraz określają położenie obiektywu, aby można było dokładnie ustawić ruch kompensacyjny.

Systemy OIS i AF w iPhone zostały zaprojektowane z myślą o trwałości. Jednak, podobnie jak w przypadku wielu urządzeń elektroniki użytkowej, które zawierają systemy takie jak OIS, długotrwałe bezpośrednie narażenie na wibracje o wysokiej amplitudzie w określonych zakresach częstotliwości może pogorszyć wydajność tych systemów i prowadzić do obniżenia jakości obrazu w przypadku zdjęć i filmów. Zaleca się unikanie narażania iPhone'a na długotrwałe wibracje o wysokiej amplitudzie.

— pisze producent na stronie pomocy. Firma dalej podaje przykład motocyklów:

Silniki motocyklowe o dużej mocy lub dużej objętości generują wibracje o dużej amplitudzie, które są przenoszone przez podwozie i kierownicę. Nie zaleca się montowania iPhone'a na motocyklach z silnikami o dużej mocy lub dużej objętości ze względu na amplitudę wibracji w określonych zakresach częstotliwości, które generują. Montowanie iPhone'a do pojazdów z silnikami o małej objętości lub z silnikiem elektrycznym, takich jak motorowery i skutery, może prowadzić do wibracji o stosunkowo niższej amplitudzie, ale w takim przypadku zaleca się zamontowanie uchwytu tłumiącego wibracje, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia iPhone'a i jego Systemy OIS i AF. Zaleca się również unikanie regularnego używania przez dłuższy czas, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko uszkodzenia.

Ciekawe dlaczego akurat teraz pojawia się taka strona pomocy - czyżby coraz więcej użytkowników skarżyło się na takie kłopoty i firma postanowiła reagować?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu