Apple

iPhone w Europie jednak bez zmian. Użytkownicy mogą odetchnąć z ulgą

Tomasz Szwast
iPhone w Europie jednak bez zmian. Użytkownicy mogą odetchnąć z ulgą
Reklama

Firma Apple oficjalnie poinformowała, że wycofuje się z planowanych zmian dotyczących usunięcia aplikacji internetowych z kolejnej wersji systemu iOS. Wygląda na to, że presja ze strony użytkowników i Unii Europejskiej przyniosła oczekiwane skutki.

Jeszcze kilka tygodni temu informowaliśmy Was o zmianach, jakie mają dotknąć iPhone'y wraz z debiutem oprogramowania iOS 17.4. Amerykański producent planował pozbawić część użytkowników możliwości korzystania z aplikacji internetowych. Mowa tu o tych klientach, którzy korzystają ze swoich urządzeń na terenie Unii Europejskiej. Według ówczesnego stanowiska Apple, przepisy UE nie pozwalały na dalsze oferowanie tej funkcji. Sęk w tym, że to nie jest prawda, a jedynie pokrętna interpretacja autorstwa firmy z Cupertino.

Reklama

iPhone z iOS 17.4 wciąż będzie oferował aplikacje internetowe

Dotychczas domyślną przeglądarką internetową na iPhone'ach było Safari. Owszem, w sklepie AppStore można znaleźć produkty konkurencyjne, jednak nie działają one tak, jak na innych platformach. W rzeczywistości nie są to bowiem w pełni samodzielne przeglądarki. Stanowią coś na kształt nakładki na domyślny silnik wykorzystywany przez iOS, czyli WebKit.

Prawo wprowadzone na terenie Unii Europejskiej wymusiło na Apple zmiany w tej bardzo rygorystycznej polityce. Dzięki temu, począwszy od wersji iOS 17.4, użytkownik będzie mógł korzystać z przeglądarek z innymi silnikami, a WebKit straci monopol. Jaki ma to związek z aplikacjami internetowymi?

Otóż w przypadku iOS wykorzystują one domyślny silnik systemu, czyli właśnie WebKit. Jako że jest to rozwiązanie systemowe, które nie może być obsługiwane przez inną przeglądarkę, w Cupertino uznano, że dalsze oferowanie aplikacji internetowych jest niezgodne z prawem UE.

Po naciskach ze strony niezadowolonych użytkowników, a także samej Unii Europejskiej, która podjęła kroki zmierzające do wszczęcia postępowania antymonopolowego, amerykańska firma zmieniła zdanie. Aplikacje internetowe wciąż będą działać na terenie Unii Europejskiej tak, jak dotychczas.

Jak działają aplikacje internetowe?

Aplikacje internetowe mają sporo zalet względem tych dostępnych z poziomu sklepu z aplikacjami, zwłaszcza z punktu widzenia ich twórców. Dzięki możliwości wykorzystania silnika systemowej przeglądarki internetowej to de facto strony internetowe, które wyglądają i działają tak, jak gdyby były zainstalowane ze sklepu, w tym przypadku AppStore. Wyświetlane są na liście aplikacji obok tych preinstalowanych czy doinstalowanych ze sklepu, przez co korzystanie z nich jest bardzo wygodne.

Dobrze więc, że rozwiązanie to nadal pozostanie dostępne dla posiadaczy iPhone'ów z Unii Europejskiej.

Pełna treść komunikatu o wycofaniu się z planowanych zmian dostępna jest na stronie internetowej Apple dedykowanej deweloperom.

Reklama

 

 

Reklama

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama