10

Nadświetlny komfort pracy w zaciszu domu

internet światłowodowy
Dostęp do internetu przestał być czymś niezwykłym, dostępnym tylko dla wybranych. Dzięki temu zyskaliśmy wiele nowych możliwości, które w przeszłości zdawały się w ogóle nie mieć szans na zaistnienie. Dzisiaj przyjrzymy się zawodom freelancerskim. Nie będzie jednak mowy tylko o zwykłych zajęciach, ale o takich, w których doceni się moc płynącą z internetu światłowodowego. Jak bardzo światłowód zmieni życie takich ludzi?

Szybko, szybciej, światłowód

Od kilku tygodni testujemy Internet światłowody dostarczany przez Plusa. Łatwo zauważyć wysoką szybkość internetu. Wszystko ładuje się szybciej, nie denerwują już nas jakiekolwiek ładowania stron internetowych, a pobieranie lub wysyłanie jakichkolwiek plików to kwestia krótkiej chwili. Internet światłowodowy wypada świetnie pod tym względem. Prędkość na poziomie nawet 1 Gb/s pozwala poczuć, co to oznacza szybka reakcja na nasze życzenia oraz potrzeby. Owszem, niektórzy mówią, że wystarczy im kilkanaście megabitów, ale już chwila używania sieci z nową prędkością potrafi pokazać, dlaczego postęp w tym przypadku jest potrzebny i łatwo odczuwalny. Do tego dochodzą również małe straty i są nawet odporne na zakłócenia elektromagnetyczne.

Biuro w domu na bogato

internet światłowodowy

Warto przyjrzeć się temu, jak w pracy można wykorzystać tak szybki internet światłowodowy od Plusa. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na pracę z domu i podejmowanie zajęcia już w ramach własnej działalności, co przekłada się na zupełnie inny profil użytkowania internetu w domu. W takich przypadkach klienci mogą często pochodzić z całego świata. W tym wszystkim ogromne znaczenie zaczyna odgrywać szybki internet, który pozwoli na komfortową pracę i bezproblemowe wykonywanie swoich obowiązków służbowych. Obecnie nie wystarczy już jedynie dostęp do sieci oraz posiadanie własnego sprzętu komputerowego. Przydaje się tu zadbanie o wszystkie elementy tego ekosystemu.

Multimedialne wymagania

Zapewne zastanawiacie się, kto dokładnie doceni możliwości światłowodu. Sam z racji wykonywanego zawodu mogę potwierdzić, że jest to usługa, która ma dla mnie kluczowe znaczenie. Szybkość i pewność łącza w pracy redakcyjnej ma kolosalne znaczenie, wtedy kiedy chcę być na bieżąco z najnowszymi trendami czy podczas pracy nad tekstami na Antyweb. Jeśli jednak chodzi o freelancerów, tu na pierwszym miejscu umieściłbym montażystę filmów. Taka osoba musi być cały czas w kontakcie ze światem, aby móc sprawdzać, co teraz jest na topie, a następnie szybko udostępniać gotowy materiał i błyskawicznie odpowiadać na wszystkie poprawki, życzenia i prośby. Szybki internet przydaje się szczególnie w przypadku przetwarzania dużych plików wideo. W ten sposób swoje filmy można w mgnieniu oka przesłać na dysk w chmurze lub też dbać o regularny backup swoich plików, który nie będzie wpływał na tempo zwykłej pracy.

Tak samo wygląda to w przypadku fotografów. W ich przypadku wykonywanie kopii zapasowej również na dysk w chmurze nie jest niczym nadzwyczajnym, z kolei udostępnianie folderów z gotowymi zdjęciami swoim klientom wymaga naprawdę szybkiego oraz stabilnego łącza. Nie da się ukryć, że przy albumach wielkości kilkuset gigabajtów takie rzeczy mają ogromne znaczenie, więc profesjonaliści, korzystający z internetu światłowodowego, mogą skupić się na swoim zajęciu i nie przejmować się tym, że będą musieli długo czekać na załadowanie zdjęć na serwer.

internet światłowodowy

Do tej samej grupy możemy zaklasyfikować grafików. Zdarzają się wśród nich także tacy, którzy pracują na aplikacjach dostępnych z poziomu przeglądarki i tu odpowiednia prędkość sieci staje się kluczowym czynnikiem. Jednocześnie efekty ich prac mogą zajmować kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt gigabajtów, więc przesyłanie ich przez słabą sieć oznacza konieczność czekania, którego raczej nikt nie lubi.

Ciekawym zawodem wśród freelancerów jest tłumacz. Dzięki obecności w internecie jest w stanie dynamicznie rozwijać swoją działalność i móc współpracować z klientami z całego świata. Tu przydaje się stabilność przy połączeniach, w trakcie których omawiane są szczegóły czy też wyjaśnia się pewne kwestie, oraz szybkość przy wysyłaniu gotowych dokumentów. Jeżeli ktoś z takich tłumaczy podejmuje się tłumacznia eventów na żywo poprzez internet, to nie ma mowy tu o jakichkolwiek opóźnieniach i szybkość internetu staje się kluczowym czynnikiem. Moim zdaniem to naprawdę ciekawa praca i docenia się niezawodność internetu światłowodowego.

internet światłowodowy

Jak z kolei wygląda sprawa z dziennikarzami czy osobami zajmującymi się SEO? Ponownie dostrzeżemy to, jak ważną rolę odgrywa w ich pracy szybki internet. W tych zawodach należy móc łatwo wyszukiwać potrzebne informacje, znajdować odpowiednie grafiki, przeszukiwać filmy i potem to wszystko natychmiast wrzucić do panelu lub wysłać (o czym wspomniałem już powyżej). Praca nad SEO często wymaga otwierania kilka stron i aplikacji na raz, jak musisz coś poprawić na szybko, to każda sekunda opóźnienia w ładowaniu treści jest odczuwalna. Światłowód pozwala na wykonywanie tych czynności w sposób komfortowy, bez obaw i brak zasięgu czy niską stabilność łącza. Czas to pieniądz.

Obecnie trudno jest już znaleźć zawód, w którym dostęp do sieci nie byłby kluczowy. Z tego względu przydaje się posiadanie światłowodowego internetu w swoim domu, aby móc czasem skorzystać z dobrodziejstw pracy zdalnej. Inna sprawa, czy każdemu odpowiada ten tryb pracy, ale niewątpliwie szybkie łącze zadowoli każdego.

Rosnące oczekiwania

Wśród freelancerów nie sposób nie wspomnieć o programistach. Aktualnie ta grupa staje się coraz liczniejsza i tu również nie bez znaczenia pozostaje to, że w internecie znajdziemy łatwo nowe oferty pracy zdalnej. Z uwagi na konieczność pracy ze znajdującymi się daleko serwerami czy zespołem, który może pracować nawet kilka tysięcy kilometrów od nas, jak najniższe opóźnienia oraz wysoka szybkość przekładają się na zapewnienie komfortu pracy. Ze światłowodem Plusa rozwijanie aplikacji, testowanie kodu oraz wideokonferencje odbywają się bez najmniejszych zakłóceń.

internet światłowodowy

Zresztą, nie tylko tutaj w domowym biurze przyda się szybkie łącze, które ma w swojej ofercie Plus. Na dobrą sprawę każdy z nas miał okazję uczestniczyć w wideokonferencji, która wyróżniała się ciągłymi lagami, mogącymi wyprowadzić każdego z równowagi. Dodając do tego konieczność udostępniania ekranu, otrzymujemy koszmarne połączenie. Tu właśnie łatwo dostrzec genialne osiągi oferowane przez światłowód. Osoby działające w obszarze PR, marketingu czy sprzedaży także odczują ulgę po przejściu na ten szybki internet.

Uniwersalne cechy

Nie samą pracą człowiek żyje, więc warto zwrócić uwagę na to, jak światłowód może uprzyjemnić spędzanie czasu wolnego. Z internetem światłowodowym dostęp do wszystkich multimediów w internecie, jest błyskawiczny. Niezależnie, czy mówimy tu o muzyce w wysokiej jakości z usługi streamingowej, oglądaniu filmów z VoD czy też nawet możliwości grania w chmurze. Ta ostatnia opcja jest teraz w stadium rozwoju i w ciągu kilku kolejnych lat ma potencjał na zostanie rynkowym hitem.

internet światłowodowy

Z zalet światłowodu będą w stanie skorzystać także pozostali domownicy. Możemy tu powtórzyć jedynie plusy, jakie można dostrzec przy korzystaniu z dobrodziejstw internetu, czy też możliwości podpięcia do sieci większej liczby urządzeń, co nie wpłynie negatywnie na komfort korzystania z nich. Zważywszy na to, że dodatkowo rozwiązania typu Smart Home dopiero krystalizują się w naszych domach, to jest doskonały wybór na przyszłość.

Światła rewolucja

Internet światłowodowy pokazuje, że świat technologii dalej jest w stanie nas zaskakiwać i oferować spore różnice względem starszych rozwiązań. W tym konkretnym przypadku mówimy o istotnym postępie, który da się dostrzec nie tylko w czasie odpoczynku, ale również w pracy. Gnający postęp technologiczny będzie tworzył w miarę upływu czasu nowe profesje, które będziemy mogli wykonywać z dowolnego miejsca na świecie. A to sprawi, że posiadanie szybkiego i stabilnego łącza stanie się jeszcze bardziej kluczowe niż teraz. Jak widać, jesteśmy już na te zmiany gotowi – przynajmniej pod względem technicznym.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Plus.