Ciekawostki

W Europie używamy prawie najwięcej internetu mobilnego i wyprzedzamy Niemcy czy Wielką Brytanię

AL
Albert Lewandowski
27

Jedną z najważniejszych cech smartfonów jest ich dostęp do internetu. Dzięki temu stanowią prawdziwe okno na świat, pozwalają się komunikować ze znajomymi oraz pozwalają delektować się najciekawszymi dla nas treściami wideo czy tekstowymi. Wielką zagadkę stanowiła jednak odpowiedź na pytanie, ile gigabajtów danych komórkowych średnio zużywamy.

Polska na podium

Najnowsze badania przeprowadzone przez GlobalData miały na celu pokazać to, ile w poszczególnych krajach używa się średnio internetu mobilnego przez miesiąc. Zważywszy na ogromną popularność smartfonów, liczba użytkowników stale połączonych z siecią rośnie, więc naturalnie wskaźniki zużycia będą wciąż miały tendencję zwyżkową.

Co najciekawsze, w zestawieniu pierwsze miejsce zajęła Finlandia. Zgadnijcie tylko, jak dużo tam ludzie potrzebują danych komórkowych – przeciętnie jest to aż 13,3 GB na jeden numer. W klasyfikacji zdecydowanie wyprzedzili resztę. Na drugim miejscu uplasowała się Austria z rezultatem 5,7 GB, natomiast Polska zdobyła ostatnią pozycję na podium. Średnio zużywamy przez około 30 dni 3,7 GB.

Zmiany, zmiany

To wszystko wygląda bardzo ciekawie. Należy pamiętać o tym, że to, jak ludzie podchodzą do gospodarki swoim internetem mobilnym, zależy od wielu czynników. Pierwszy z nich dotyczy dostępności sieci WiFi. W niektórych krajach kładzie się szczególny nacisk na rozwój darmowych hotspotów, które pozwalają być ciągle aktywnym w sieci, nie posiadając nawet własnego pakietu danych.

Również operatorzy mają na to niebagatelny wpływ. Przede wszystkim chodzi tu o oferowane ceny swoich usług – im drożej, tym naturalnie mniejsze zainteresowanie. Na szczęście w naszym kraju z tym problemu nie ma. O dziwo, w Polsce pakiety danych komórkowych okazują się być nawet cenowo atrakcyjne, a sieci WiFi znajdziemy w sporej liczbie restauracji, kawiarni czy galerii handlowych, więc nie mamy na co narzekać.

Powyżej średniej

Europejczycy średnio zużywają 2,4 GB internetu miesięcznie. Zaskakująco nisko znalazły się Niemcy, Czechy, Słowacja oraz Holandia, gdzie przeciętnie nie przekracza się nawet 1 GB. W tym gronie pojawiła się również Ukraina. Warto jednak wspomnieć, że nasz wschodni sąsiad dopiero od 2015 roku rozwija swoją infrastrukturę 4G i jeszcze potrzebuje chwili, aby rozwinąć ją na tyle, by użytkownicy telefonów mogli się cieszyć stosunkowo tanim LTE.

Zapewne w najbliższym czasie zbyt wiele nie ulegnie zmianie w tym temacie. Prawdziwa rewolucja nadejdzie wraz z siecią 5G, która ma stanowić istotny krok naprzód i przede wszystkim pozwoli na połączenie ze sobą wszystkich sprzętów Internetu Rzeczy. Zapewni przy tym znacznie wyższe prędkości pobierania oraz wysyłania. Możemy również liczyć na to, że operatorzy będą starali się ją wypromować i dosyć szybko pojawią się w ich ofertach ciekawe oferty. Na razie jednak pozostaje nam cieszenie się obecną generacją łączności.

Teraz pytanie do Ciebie: ile GB danych miesięcznie zużywasz?

źródło: GlobalData przez GSM Arena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: