Świat

Internet Explorer poniżej 70%

24

Wydaje się, że monopol Microsoft na rynku przeglądarek internetowym jest na dobrej drodze do przełamania. Według Silicon Alley Insider powołującego się na firmę Net Applications, w listopadzie ubiegłego roku udział przeglądarki Internet Explorer w rynku spadł poniżej 70%, a dokładnie do 69,77%. Czyż...

Wydaje się, że monopol Microsoft na rynku przeglądarek internetowym jest na dobrej drodze do przełamania. Według Silicon Alley Insider powołującego się na firmę Net Applications, w listopadzie ubiegłego roku udział przeglądarki Internet Explorer w rynku spadł poniżej 70%, a dokładnie do 69,77%. Czyżby już w 2009 roku, ta dotychczas najpopularniejsza przeglądarka www miał zostać strącona z pozycji lidera?

Badania prowadzone przez Net Applications wykazały, że w przedostatnim miesiącu ubiegłego roku ranking popularności przeglądarek wyglądał następująco:

Jak widać Chrome bardzo szybko zwiększa swój udział w rynku. Około 2 miesięcy po swojej premierze, przeglądarka Google znajduje się na 4 miejscu. Dynamika wzrostu udziałów Chromę wydaje mi się na tyle duża, że prawdopodobnie możliwe będzie uzyskanie przez nią dwu cyfrowego wyniku w ciągu 2-3 lat oczywiście jeśli tendencja się utrzyma.

Jeśli natomiast chodzi o przeglądarkę Opera zastanawiam się czy jej wynik (5 miejsce - 0,71%) zawiera udział wersji dla urządzeń mobilnych oraz konsoli Wii? Opera nawet jeśli nie jest używana przez wszystkich posiadaczy Wii, to według mnie powinna wygenerować wynik powyżej 1%.

2009 będzie najprawdopodobniej rokiem, w którym Internet Explorer przestanie być liderem rynku. Prorokuję jednak, że nie pojawi się nowy wyraźny lider (a w każdym razie nie w tym roku), który zyskałby pierwsze miejsce. Moim zdaniem rynek podzieli się mniej lub bardziej równo między 4 pierwsze miejsca.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu