Technologie

Inteligentny stół, nowy wymiar informacji czy zbędna technologia?

Grzegorz Marczak
Inteligentny stół, nowy wymiar informacji czy zbędna technologia?
14

Minęły dopiero cztery lata od premiery pierwszego iPada, od tamtej pory doczekaliśmy się nieprawdopodobnego postępu technologii, która umożliwiła tworzenie coraz cieńszych, zgrabniejszych i wydajniejszych tabletów. Sukces 10-calowych urządzeń jest dowodem na to, że era dotykowego interfejsu zagnieźd...

Minęły dopiero cztery lata od premiery pierwszego iPada, od tamtej pory doczekaliśmy się nieprawdopodobnego postępu technologii, która umożliwiła tworzenie coraz cieńszych, zgrabniejszych i wydajniejszych tabletów. Sukces 10-calowych urządzeń jest dowodem na to, że era dotykowego interfejsu zagnieździła się na dobre, a informacje które dosłownie posiadamy na wyciągniecie ręki - niebawem będą dostępne także na blacie naszego stołu.

Autorem wpisu jest Damian Czernik.

Szczecińska Kawiarnia Planet Surface - technology and coffe to jedna z najbardziej nietypowych lokali, w jakiej klient może kiedykolwiek przebywać. Kawiarnia znacznie różni się od tych, w których przebywamy na co dzień - wszystko za sprawą dotykowych i wielkopowierzchniowych stolików interaktywnych firmy Microsoft. Jeśli chcesz zamówić kawę, przysiadasz się do jednego z sześciu stolików i uruchamiasz ogólną aplikację kawiarnianą, służącą do przeglądania i zamawiania dostępnych produktów. Dodatkowo każdy prezentowany produkt opatrzony jest zdjęciami, opisem i opiniami gości w formie gwiazdek. Proces realizacji zamówienia następuje natychmiast po zatwierdzeniu przycisku zamów, a rachunek i lista zamówionych produktów są cały czas dostępne na ekranie naszego multimedialnego stołu.

Klienci oprócz wypicia kawy mogą korzystać z przeglądarki www, wyświetlać prezentacje w trackie spotkania biznesowego, czy korzystać z map google. Kawiarnia jest świetnym dowodem na to, że technologia nie musi ograniczać się wyłącznie do komputerów i wszelkiej maści urządzeń które posiadamy w domu - ale może być nowym środkiem informacji w sklepach i lokalach, które odwiedzamy na co dzień.

Ekrany dotykowe sposobem na lepsze relacje użytkownik-technologia?

Jeszcze kilka lat temu nie byłem w stanie wyobrazić sobie sytuacji, by ekrany dotykowe mogły być wykorzystywane do znacznie większych modeli niż smartfon i tablet, dlatego z dużą ciekawością obserwowałem jak pierwsze modele laptopów z dotykową matrycą wkraczały wówczas na rynek. Nowa technologia zbierała podzielone opinie, zwolenników jak i przeciwników. Moim zdaniem ten krok producentów laptopów był właściwie uzasadniony, już wtedy odnosiłem wrażenie, że tablet może zdominować rynek urządzeń mobilnych - a notebooki wysłać w zapomnienie.

Dzisiaj na rynku mamy ciekawe urządzenia z systemem Windows 8.1 wspierane przez dotykowe ekrany, które traktuję jako dodatkowy uzupełniający interfejs. Powiększenie treści, przewinięcie ekranu - nie używam myszki czy klawiatury, ale korzystam z dobrodziejstw jakie dostarczają nam ekrany dotykowe. Jestem przekonany, że wkrótce zaczniemy doświadczać coraz większych integracji z panelami dotykowymi, nie tylko w zegarkach czy elektronicznych ramkach na zdjęcia, ale w urządzeniach domowego użytku.

Dylemat jutra, stół z systemem Windows czy Android?


W 2007 roku Microsoft przedstawił projekt nowego komputera wyglądem przypominający stół z powierzchnią 30-calowego płaskiego ekranu pod nazwą Surface (powierzchnia). Obsługa ekranu za pomocą dotyku miała być zdaniem Microsoftu największą zaletą urządzenia, a także narastającym trendem które Microsoft zapowiedział już w tamtych czasach. Proroctwa Microsoftu mimo że traktowane były jako ciekawostka, to z roku na rok przybywało nowych zwolenników czekających na rozszerzenie integracji z ówczesną technologią, za pomocą paneli dotykowych.

O multimedialnym stole zrobiło się jeszcze głośniej w 2011 roku, kiedy to Samsung zaprezentował prototyp dość sporego urządzenia nowej generacji jakim jest SUR40, to panel dotykowy kształtem przypominającym stół, mający być rozwiązaniem dla coraz większych potrzeb biznesowego świata, i gigantów korporacyjnych. Stół, a raczej tablet bazujący na oprogramowaniu Microsoft Surface 2.0 to 40-calowy wyświetlacz LED pokryty szkłem Gorilla, pracujący w rozdzielczości 1080p. Interfejs wspierany przez Microsoft PixelSense, dwurdzeniowy 2,9-gigahercowy procesor AMD Athlon X2 245e, 320-gigabajtowy dysk twardy i 4 GB pamięci RAM. Ten kolos zrobił duże wrażenie na wszystkich, którzy śledzili najnowsze produkty wypuszczane ze stajni Samsunga, jego cena również - prawie 9 tysięcy dolarów to bariera nie do przebicia dla prostego konsumenta.

Wielkość, podzespoły a także cena dała jasny do zrozumienia przekaz dla wszystkich fanów technologii, że produkt ten przeznaczony jest dla biur i firm branży rozrywkowej, hotelowej czy finansowej.

Technologia PixelSense pozwoliła ekranom LCD nie tylko rozpoznawać gesty rąk, ale także obiekty zbliżane do matrycy takie jak aparaty cyfrowe, telefony komórkowe, wizytówki, i ulotki zawierające predefiniowane wzory

Samsung Sur40 to przełom, mimo że nie zrewolucjonizował branży technologicznej, ale został nagrodzony rok później podczas targów CES 12. Multimedialny stół w wykonaniu Samsunga tylko utwierdził nas w przekonaniu, że internet rzeczy nie tylko tworzy się na naszych oczach, ale będzie jedną z najważniejszych technologii z jaką będziemy mieć styczność każdego dnia – wszystko będzie standardem już za parę lat.

Stół o właściwościach tabletu został opracowany również przez mniejsze firmy, 3M i Ideum wspólnie stworzyli nowy produkt jakim jest 46-calowy i 32 calowy stół z dużym ekranem dotykowym, pracującym pod kontrolą Androida 4.4 KitKat. Obydwie firmy mają niezwykle bogate portfolio, w ofercie mają również produkty z ekranami dotykowymi pracujące pod systemem operacyjnym Windows 8. Teraz postanowili wykorzystać dotychczasową lukę w branży, wprowadzając projekt multimedialnego stołu z systemem Android. Ich koncepcja o wiele bardziej do mnie przemawia z powodu ceny - jest ona znacznie niższa niż produkty sprzedawane przez koreański koncern Samsunga. Liczę na to, że współpraca 3M i Ideum to szansa na przebicie się do prywatnych inwestorów i mniejszych firm z uwagi na świetne parametry wszystkich urządzeń.

Oprócz Androida, obie firmy oferują także dwa modele stołów z Windows 8 - platform 32 oraz platform 46, wyposażone w czterordzeniowy procesor Intel Core7, o częstotliwości 3,7 GHz i ekran o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Model 46-calowy może poszczycić się dyskiem twardym o pojemności 500 GB i 16 GB pamięci RAM, z kolei mniejszy zawiera dysk 250-gigabajtowy oraz 8 GB pamięci RAM. Jeżeli martwisz się czy kawa którą przypadkiem rozlejesz po ekranie unieruchomi twój sprzęt na zawsze, podpowiem Ci że nie musisz się przejmować - wszystkie urządzenia są wodoszczelne, trwałe, a co najważniejsze solidne.

Multimedialny ekran to nie tylko rozrywka, to także nowy poziom usług

Jestem zwolennikiem tak nowatorskich technologii jak multimedialny stół wyposażony w interaktywny panel dotykowy, choć zdaję sobie sprawę z faktu, że obecna cena i duże gabaryty skutecznie odstraszają nie tylko mnie, ale wielu miłośników nowych technologii. Myślę, że tego typu inwestycje mogą doskonale sprawdzić się w szpitalach, sklepach, czy kawiarniach – czyli wszędzie tam gdzie długie kolejki są zmorą dla każdego. Kilka takich stołów w przychodniach lekarskich mogą służyć jako miejsce do długiego szusowania w internecie w trakcie wyczekiwania na wizytę, czy będąc rozrywką dla naszych pociech.

Właściciele mniejszych sklepów nie mogą zostać ominięci, interaktywny stół zapewni nowy poziom relacji sprzedawca-klient, prezentacja produktów na sporym multimedialnym wyświetlaczu może wyglądać o wiele lepiej niż przeglądanie ulotek czy obszernego katalogu produktów.

Co przyniesie przyszłość? To pytanie towarzyszy nam każdego dnia, nie możemy wykluczyć scenariusza rozwoju paneli dotykowych nie tylko na naszych meblach, ale także na urządzeniach gospodarstwa domowego. Dlatego jestem przekonany, że niebawem będziemy mieć dostęp do wirtualnego świata prawie z każdego pomieszczenia naszego domu, a wszystko to może być zapoczątkowane przez multimedialne stoły, które choć dopiero zyskują potencjalne zainteresowanie - mogą w najbliższej przyszłości być podstawowym elementem naszego domu.

Damian Czernik – projektant wentylacji, klimatyzacji i nowoczesnych systemów ogrzewania, student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pasjonat inteligentnych systemów domowych i odnawialnych źródeł energii. Prowadzi blog zawodowy www.okieminzyniera.pl.

Zdjęcie 1, 2, 3.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu