Technologie

Popatrzcie w stronę inteligentnych głośników. To może być "czarny koń" tego roku

Jakub Szczęsny
Popatrzcie w stronę inteligentnych głośników. To może być "czarny koń" tego roku
11

Idea inteligentnego głośnika - urządzenia spinającego funkcje smartfona z interaktywnymi rozwiązaniami dla domu jest dla fanów technologii bardzo kusząca. W dalszym ciągu jednak jest to bardzo mikry rynek. Najnowszy raport VoiceLabs wskazuje na to, że w obecnym roku może nastąpić prawdziwy boom na takie rozwiązania.

W 2016 sprzedano 6,5 miliona urządzeń Google Home oraz Amazon Echo (+ Dot). Badanie firmy VoiceLabs wskazuje na to, że w obecnym roku ogólna sprzedaż tego typu sprzętów może zamknąć się na poziomie 24,5 miliona - a to już całkiem sporo.

Dodatkowo, osoby, które już zakupiły taki gadżet do domu utrzymują, że będą trzymać się jednej marki - jedynie 11% respondentów w badaniu, na które powołuje się VoiceLabs zamierza kupić konkurencyjne urządzenie.

Prognozy VoiceLabs obejmują oczekiwania rynku względem innych producentów. Bardzo możliwe, że do grona dostawców tego typu technologii dołączą Microsoft oraz Apple, a także inne firmy bazujące na rozwiązaniach gigantów. Redmond ma swoją Cortanę, Cupertino natomiast Siri, które to w dalszym ciągu nie są obecne bezpośrednio w inteligentnych głośnikach.

Idea inteligentnego domu natomiast - choć jeszcze bardzo egzotyczna, zaczyna być coraz bardziej dojrzała. Sam, przy okazji myślenia o nowym lokum, zastanawiam się nad zainwestowaniem w kilka inteligentnych głośników. Czekam natomiast na to, aż tego typu rozwiązana będą obecne w Polsce i co więcej, do grona głównych graczy dołączą inne firmy.

Trzeba wiedzieć, że inteligentny głośnik to nie tylko "mówiąca zabawka". To także świetne narzędzie operujące na kontekście i centrala inteligentnego domu

Najwięksi producenci technologiczni na świecie doskonale rozumieją powagę idei internetu rzeczy i aktywnie działają na tym polu. Google Home, czy Amazon Echo mogą być nie tylko asystentami, ale również interaktywnymi narzędziami do obsługi gadżetów rozsianych po naszym domu. Asystent znajdujący się w małym urządzeniu może dla nas zasunąć rolety, włączyć ogrzewanie, rozpocząć ładowanie pojazdu w garażu. Brzmi jak pieśń przyszłości, ale już dziś można znaleźć dla nich sporo zastosowań.

Dołóżmy do tego bardzo proste parowanie kilku głośników w całym domu. Niewykluczone, że przy obecnym trendzie, takie sprzęty staną się pożądanym elementem nowoczesnego mieszkania.

Ale jak wspomniałem wyżej - ten rynek jest jeszcze stanowczo za mały i jego ekspansję możemy zaobserwować już w tym roku. Wiemy, że Harman / Kardon chce wydać pierwszy głośnik z Cortaną na pokładzie, co będzie oficjalnym wejściem Microsoftu w tę dziedzinę. Czekamy na ruch Apple, które może mieć solidnego asa w rękawie.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu