Intel

Intel właśnie dokonał największego przejęcia w swojej historii!

Tomasz Popielarczyk
Intel właśnie dokonał największego przejęcia w swojej historii!
Reklama

Takich pieniędzy Intel jeszcze nie zainwestował w żadne przejęcie. Za dokładnie 16,7 mld dolarów największy na świecie producent procesorów stał się w...

Takich pieniędzy Intel jeszcze nie zainwestował w żadne przejęcie. Za dokładnie 16,7 mld dolarów największy na świecie producent procesorów stał się właścicielem spółki Altera. Tym samym zakończyły się trwające wiele miesięcy rozmowy, a przed oboma podmiotami duże wyzwanie w postaci dokonania efektywnej fuzji.

Reklama

Przejęcie Altera Corp. jest największym w całej 47-letniej historii Intela. Koncern zapłaci łącznie 16,7 mld dolarów, co daje wycenę rzędu 54 dolarów za pojedynczą akcję. W wyniku akwizycji firma stanie się częścią Intela. Pozytywnie zareagowała na te doniesienia giełda. Ceny akcji przejętego podmiotu wzrosły o 5 proc. W przypadku Intela wzrost jest mniej imponujący - 0,6 proc. Rozmowy na ten temat były prowadzone już od jakiegoś czasu, ale zostały zerwane ze względu na rozbieżności w oczekiwaniach (wówczas Altera nie zgadzała się na te 54 dolary za akcję). Wznowiono je w połowie maja i oto efekty. Obie firmy współpracowały ze sobą natomiast już od 2013 roku. Wówczas to Altera zaczęła wykorzystywać niektóre intelowskie rozwiązania w swoich procesach produkcyjnych.


Czym jest Altera? To jedna z największych na świecie firm zajmujących się programowalnymi chipami. Ich zaletą jest to, że mogą znajdować zastosowanie w różnych dziedzinach życia, a tym samym segmentach rynku, jak np. motoryzacja czy internet rzeczy. Tymczasem Intel właśnie tego teraz potrzebuje. Coraz większa liczba użytkowników łączy się z internetem za pomocą urządzeń innych niż komputery osobiste. Kolejne urządzenia na rynku stają się "smart", a internet rzeczy z pustego hasła wyrasta do jednej z najprężniej rozwijającej się gałęzi rynku IT. Co ciekawe, jednym z obszarów działań Altera Corp. są układy ARM. Intel zapewnia, że będzie dalej wspierał i rozwijał tę działalność, co stwarza szereg nowych możliwości. Technologie Altera w głównej mierze mają zostać wykorzystane w linii Intel Xeon, co pozwoli na tworzenie mocno zindywidualizowanych i zintegrowanych produktów.

Nie jest to jedyny przykład konsolidacji w biznesie półprzewodników. Nie jest to też największa transakcja tego typu. W ubiegłym tygodniu Avago Technologies przeznaczyło bowiem aż 37 mld dolarów na przejęcie zapewne dobrze znanej każdemu firmy Broadcom. Może się okazać, że na przestrzeni kilku(nastu) nadchodzących lat będziemy świadkami starcia gigantów na tym polu i swoistych duopoli, jakie obecnie funkcjonują na rynku konsumenckim.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama