Wiem, kilkanaście dni temu sam wam pisałem, że Intel wprowadzi do oferty pamięci 3D XPoint dla procesorów Xeon jako kości RAM. To jednak nie oznacza, że ich technologia może zastąpić całkowicie pamięć DRAM. To także nie oznacza, że Intel Optane w formie modułów DRAM trafi do domowych komputerów w najbliższej przyszłości. A wygląda na to, że ktoś chce nam to wmówić.
Sprawa, na którą uwagę zwrócił serwis ExtremeTech, jest więcej niż ciekawa. Okazuje się, że jak do tej pory dwóch dużych producentów komputerów zdecydowało się reklamować swoje komputery jako modele wyposażone w 24 GB pamięci. I nie mówimy tu wcale o PeCetach z najwyższej półki, gdzie faktycznie takie ilości pamięci RAM można spotkać. Mowa o tanich modelach, których cena nie przekracza 1000 USD. Dopiero małym drukiem na stronie specyfikacji można się doczytać, że chodzi o 8 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci Optane...
Dell i HP kombinują pod parasolem Intela?
Sprawa dotyczy jak do tej pory dwóch firm - Dell oraz HP. Najpierw uwagę zwraca reklama wyświetlana w przeglądarce Google, gdzie widzimy skróconą specyfikację gamingowego notebooka z serii G3. Wyraźnie widać w niej informacje o procesorze Intel Core, 24 GB pamięci RAM oraz 1 TB dysku HDD. Wygląda nieźle jak na sprzęt, który nie kosztuje majątku.
Co więcej to samo widzimy już na właściwej stronie produktu i to nie tylko w tym przypadku. Poniżej jest obrazek ze strony dotyczącej modelu Inspiron 15 5000 wycenianego na niespełna 700 USD. Tutaj również jest informacja o 24 GB pamięci, która dopiero dalej jest rozbita na właściwe wartości. Moim zdaniem jest to zwykłe wprowadzenie w błąd potencjalnego nabywcy, co jest działaniem karygodnym. Aż mi się przypominają dawne reklamy marketowych komputerów z procesorem 8 GHz (2 rdzenie po 4 GHz). Niestety, ale mimo zaklinania rzeczywistości, Intel Optane nie jest tak szybki jak pamięć DRAM.
Całej sprawie smaczku dodaje fakt, że w ostatnim czasie Intel zmienił nieco definicję pamięci Optane. Najpierw w opisie tego produktu wyraźnie napisał, że pamięć Optane nie ma nic wspólnego z pamięcią DRAM i nie może jej zastąpić. Teraz natomiast w definicji znajdziemy takie oto zdanie:
Intel Optane memory is called memory because it uses a new memory media to store information closer to the processor. It’s similar to the function of dynamic random access memory (DRAM).
W skrócie Intel nazywa Optane pamięcią, która funkcjonalnie jest zbliżona do pamięci DRAM. Daje to niejako przyzwolenie na podpięcie nośnika Optane do kategorii "Memory" na liście specyfikacji notebooków widocznych powyżej. Nawet jeśli Intel nie inspirował Della czy HP do takiego "zagrania" to z pewnością o tym wiedział, bo przy współpracy na tym poziomie, nic nie dzieje się przypadkowo.
Jasno musimy sobie jednak powiedzieć, że Optane nie będzie nigdy tak szybkie jak RAM. Owszem jest to wyraźnie szybszy od pamięci NAND, ale jeśli miałbym go klasyfikować, to Optane wylądowałoby na tej samej półce co dyski SSD NVMe. A już na pewno nie przyniesie takich korzyści będąc tylko pamięcią cache wykorzystywaną do przetrzymywania plików, które najczęściej używane są przez system operacyjny.
Gdzie sens, gdzie logika?
Otwartym pozostaje pytanie, jaki cel przyświeca Intelowi w takich działaniach? Na dzień dzisiejszy przedstawiciele giganta nie skomentowali jeszcze tej sprawy, ale biorąc pod uwagę zainteresowanie największych mediów internetowych, niedługo to zapewne nastąpi. Najpewniej cała sprawa rozejdzie się po kościach, a producenci komputerów zaprzestaną tej karygodnej praktyki. Z problemem zostanie tylko Intel, bo wygląda na to, że ma spory zapas niewielkich modułów pamięci cache Optane (oferujących pojemność 16 i 32 GB) bo ostatnio bardzo mocno je promuje dorzucając praktycznie gratis do płyt głównych. Plan był pewnie taki, aby dorzucić je również do notebooków, ale forma w jakiej zostało to zorganizowane jest z założenia błędna.
Aktualizacja 20.06.2018, 20:00:
Otrzymaliśmy od firmy Intel komentarz do zaistniałej sytuacji, który w całości zamieszczamy poniżej:
Pamięć Intel® Optane™ to wyjątkowa technologia, która wypełnia lukę pomiędzy pamięcią operacyjną, a przestrzenią dyskową przeznaczoną na przechowywanie danych (ang. "memory" vs. "storage"). Intel Optane Memory podobnie jak RAM znajduje się w segmencie pamięci operacyjnych. Dzięki umieszczenieniu często używanych danych i programów bliżej procesora, pamięć Intel Optane pozwala systemowi na szybszy dostęp do tych informacji, a co za tym idzie poprawę ogólnej wydajności systemu. Jednak Intel Optane Memory nie może całkowicie zastąpić pamięci DRAM. Możemy natomiast powiedzieć, iż obie te technologie wzajemnie się uzupełniają.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu