Moje przemyślenia

Intel i Microsoft chcą podbić rynek tabletów. Czy im się uda?

Marcin Kamiński
Intel i Microsoft chcą podbić rynek tabletów. Czy im się uda?
5

Na rynku tabletów wyraźny lider jest tylko jeden – Apple z iPadem przekonuje najwięcej osób do zakupu swojego urządzenia. Intel wraz z Microsoftem zamierzają jednak zmienić bieżącą sytuację i do połowy 2013 roku zmniejszyć udział iPada na rynku do zaledwie 50%. Plan jest ambitny, a orężem, za pomocą...

Na rynku tabletów wyraźny lider jest tylko jeden – Apple z iPadem przekonuje najwięcej osób do zakupu swojego urządzenia. Intel wraz z Microsoftem zamierzają jednak zmienić bieżącą sytuację i do połowy 2013 roku zmniejszyć udział iPada na rynku do zaledwie 50%. Plan jest ambitny, a orężem, za pomocą którego ma zostać on zrealizowany, jest cena. To ona ma w głównej mierze przyciągać klientów do tabletów z zainstalowanym systemem Windows 8.

W Stanach Zjednoczonych ponad 70% sprzedanych tabletów to iPad marki Apple. W najbliższym czasie sytuacja ta ma jednak zmienić się, a tak przynajmniej zapowiada Intel wraz z Microsoftem. Przewidują oni, że udział iPada na rynku zredukowany zostanie do 50% do połowy przyszłego roku. Wszystko dzięki wydaniu tabletów z systemem operacyjnym Windows 8, którego debiut zbliża się wielkimi krokami.

Tablety z Windows 8 konkurować mają ceną – najprostsze modele mają zaczynać się od 300 dolarów (ok. 1000 zł) i kusić najmniej wymagających użytkowników. Co ciekawe, tak niska cena zagrozić może nie tylko iPadowi, lecz także urządzeniom z bardziej budżetowym Androidem. Bardziej zaawansowani będą mogli wybrać spośród wielu modeli, bowiem do końca roku własny tablet z Windows 8 na rynek zamierzają wypuścić takie marki jak HP, Dell, Lenovo oraz Acer. Wybór będzie zatem duży (około 30 modeli tabletów do końca 2012 roku) i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

iPad to bez wątpienia wielki sprzedażowy sukces. Niestety, Intel ani Microsoft nie mają w nim swojego udziału, muszą zatem odpowiedzieć we własny sposób. Tablet z procesorem Intela i Windows 8 wydaje się pomysłem trafionym – nadchodzący system operacyjny zbiera pozytywne opinie przy zapowiedziach. Zachęcająca cena tabletu z Windowsem również nie pozostanie bez znaczenia, szczególnie dla osób zastanawiających się nad zakupem swojego pierwszego tabletu w życiu.

Czy zamierzenia przejęcia aż 20% rynku w ciągu niecałego roku kalendarzowego są realne? Osobiście jestem sceptyczny, wielu już próbowało bowiem stworzyć tablet mogący dogonić wolumen sprzedaży produktu Apple. Z drugiej strony tablet z Windows 8 ma na to szanse jak nic innego do tej pory…

Źródło obrazka: 1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftIntelTabletWindows 8