Podczas tegorocznego spotkania Intel Capilta Global Summit 2015 nastąpiła oficjalna zmiana na stanowisku CEO firmy. Weterana rynku VS na świecie, czyl...
Podczas tegorocznego spotkania Intel Capilta Global Summit 2015 nastąpiła oficjalna zmiana na stanowisku CEO firmy. Weterana rynku VS na świecie, czyli Arvind Sodhani zastępuje młody i energiczny Wendell Brooks, który dołączył do Intela 15 miesięcy temu.
Brooks podczas wywiadów udzielanych na IGS nie akcentował wprawdzie w żaden sposób, iż ma zamiar dość znacząco zmienić sposób w jaki Intel Capital działa na rynku, to jednak zasygnalizował pewne kierunki, w których firma pod jego dowództwem będzie podążać.
Intel Capital inwestuje corocznie około 300-400 milinów dolarów w młode przedsiębiorstwa. Kwota ta przeważnie dzielona jest na kilkadziesiąt podmiotów rocznie. Intel w spółkach, które wsparł finansowo, przeważnie obejmował mniejszościowe pakiety akcji.
Brooks zapowiedział, że w przyszłości może to się zmienić. Możliwe jest podwyższenie kwot inwestycji w poszczególne firmy, kosztem liczby inwestycji. Wspominał też podczas wywiadów o tym, że Intel będzie starał się bardziej angażować we wsparcie swoich inwestycji.
W początkowym etapie przejęcie zarządzania Intel Capital po Arvindzie Sodhanim może być jednak wyzwaniem. Obecny CEO Intela jest bardzo znaczącą postacią w branży VC, nie tylko w USA, ale również na świecie. Sodhani zbudował największy korporacyjny VC, który działa na globalną skalę.
Atutami Brooks są niewątpliwie doświadczenie jeśli chodzi o branżę finansową oraz dość trzeźwe spojrzenie na inwestycje poprzez pryzmat danych i wyników, a nie jedynie wirtualnego potencjału startupów.
Pytany o obecne wyceny spółek z klubu "miliarda dolarów" zasugerował, że zarówno VS wspierające te spółki jak i ich twórcy muszą nabrać więcej cierpliwości jeśli chodzi o wyceny. Wartość spółki powinna rosnąć w naturalny sposób, a jej wycena powinna być efektem wyników jakie firma osiąga.
Giełda już kilkukrotnie zweryfikowała wyceny wielu członków z klubu miliarda. Efektem tego jest fakt, że ten rok jest jednym z najgorszych jeśli chodzi IPO w spółkach technologicznych. W wielu przypadkach niechęć do giełdy spowodowana jest właśnie obawą przed weryfikacją wartości spółki.
Ostatnia zapowiedź Brooks, jeśli chodzi o strategie inwestycją Intel Capital, powinna ucieszyć również Polskie startupy. Zapowiedział on bowiem, jeszcze większe zaangażowanie poza USA w tym również w naszym regionie. Podczas wywiadu z nowym CEO Intel Capital miałem okazje przypomnieć, że w Polsce od dość dawna nie poczynili żadnej większej inwestycji. Wiem jednak z dobrych źródeł, że sytuacja ta powinna niedługo się zmienić, jako że analizują teraz potencjał kilku polskich projektów.
Jeśli chodzi o branże na jakich Intel Capital będzie się koncentrował w przyszłości to najczęściej wymienia się Big Data, urządzenia ubieralne, czyli wearables oraz internet rzeczy. Intel skupiać się też będzie nadal na projektach, w których duże znaczenie odgrywa technologia i zapotrzebowanie na nowe rozwiązania. Stymulując rynek poprzez udane inwestycje oprócz udanych exitów zapewniają również popyt na technologie swojej macierzystej organizacji.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu