Polska

Zaczyna brakować miejsca na Paczkomaty? InPost chce stawiać je przy kościołach

Grzegorz Ułan
Zaczyna brakować miejsca na Paczkomaty? InPost chce stawiać je przy kościołach
37

Dzisiejsza Rzeczpospolita poinformowała o staraniach InPostu na uzyskanie zgody niektórych parafii w Polsce na postawienie na ich terenie Paczkomatów. To dość osobliwy pomysł, zważywszy na samo miejsce, które do tej pory nawet nie kojarzyło się nikomu z możliwością odbierania czy nadawania paczek.

Aktualnie InPost dysponuje liczbą ponad 11 tysięcy Paczkomatów rozlokowanych na wsiach, małych czy dużych miejscowościach. To dużo, biorąc pod uwagę choćby to, że jeszcze na koniec 2019 roku było ich niespełna 6 tysięcy.

Podwojenie tej liczby w półtora roku może oznaczać, że brakuje już miejsc, gdzie można by rozlokować nowe maszyny zwłaszcza, że nie tylko InPost się rozrasta w tym temacie - sieć swoich automatów paczkowych chce poszerzać również Poczta Polska czy Orlen.

Pomysł na zupełnie nowe lokalizacje w postaci terenów parafii podsunęła InPostowi właśnie Poczta Polska, która w komunikacie z połowy października 2020 roku o planach uruchomienia 2 tys. takich automatów, poinformowała o lokalizacjach na terenie parafii.

Nowe automaty staną w pobliżu m.in. placówek pocztowych, przy marketach i galeriach handlowych, przy urzędach państwowych i samorządowych, na terenach parafii, czy spółdzielni mieszkaniowych. W przyszłym roku do użytku zostanie oddanych 500 tego typu urządzeń, w kolejnym roku ich liczba wzrośnie aż czterokrotnie.

InPost przeszedł już do działania w tym zakresie. Kuria Diecezjalna Płocka otrzymała propozycję od operatora Paczkomatów umieszczenia ich na terenie parafii w tej diecezji. InPost oferuje w tej propozycji 500 zł czynszu za każdą lokalizację oraz ekwiwalent za prąd. Dodatkowo parafie, na ternie których miałyby stanąć Paczkomaty mogły korzystać z oferty Podaj Dalej za 1 grosz miesięcznie.

Choć sam InPost utrzymuje, iż Paczkomaty, które miałyby stanąć ewentualnie przy parafiach będą stanowiły znikomy odsetek spośród innych lokalizacji oraz że dołożą przy tym „szczególną staranność w dostosowaniu paczkomatów do wymogów otoczenia, tak by w jak największym stopniu wpasowały się w okolicę, nie zaburzając jej wyjątkowego klimatu", to i tak pomysł wydaje się być nietrafiony.

Podejrzewam, iż mimo udogodnienia jakim są Paczkomaty, ich obecność w okolicy kościołów może nie spodobać się parafianom, którzy uczestniczą w nabożeństwach też często przed samymi świątyniami. Nadawanie czy odbieranie paczek w tym czasie raczej jednak zaburzy ten klimat.

Źródło: Rzeczpospolita.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu