Gry

Ile gier na Steam ma spolszczenie? Lepiej uczcie się angielskiego...

Kacper Cembrowski
Ile gier na Steam ma spolszczenie? Lepiej uczcie się angielskiego...
7

Gracie w gry tylko po polsku? Cóż, patrząc na statystyki na Steamie, lepiej uczcie się języków obcych.

Gry dostępne w ojczystym języku to dla wielu osób konieczność

Chociaż lata temu nie było raczej mowy o komforcie w postaci produkcji dostępnej w języku polskim, tak teraz gracze są na tyle rozpieszczeni, że bardzo często bez polskiej lokalizacji nie chcą nawet dotknąć jakiejś produkcji. Dostępność gier w swoim ojczystym języku dla niektórych jest zwyczajnie wymogiem i to warunek, żeby chcieli sprawdzić tę grę. Mogłoby się wydawać, że większość popularnych tytułów AAA ma polską lokalizację — i właściwie problem dotyczy wyłącznie japońskich gier (z tymi faktycznie jest problem pod względem polskiego języka, co potwierdza ogromna ekscytacja i kolosalne zdziwienie, kiedy ogłoszono, że Final Fantasy XVI doczeka się polskich napisów) lub małych gier od niezależnych deweloperów, którzy nie mają budżetu na przekładanie swojego dzieła na inne języki.

Źródło: Depositphotos

Cóż, chociaż sytuacja z grami dostępnymi po polsku bez dwóch zdań się poprawiła w ciągu ostatnich lat, to do perfekcji cały czas daleko. Zagraniczna strona GameSensor przygotowała dokładną analizę pokazującą, jak dokładnie wygląda sytuacja z polską lokalizacją gier dostępnych na platformie Valve. Wyniki mogą zaskakiwać.

Dane są jasne: jest lepiej niż kiedyś, ale nie jest idealnie

GameSensor postanowiło zebrać dane dotyczące wszystkich płatnych gier, które pojawiły się na Steamie w ciągu ostatnich 9 lat. W 2022 roku dodano na Steam łącznie 1412 płatnych produkcji, z czego... zaledwie ledwo ponad 5 procent posiada polską lokalizację. W tym przypadku można jednak to jakoś wytłumaczyć — teraz gier wychodzi całe mnóstwo, a jak wspomniałem wcześniej, większość z nich może okazać się produkcjami od małych deweloperów, którzy nie mają budżetu i możliwości na przekładanie swojego dzieła na inne, mniej popularne języki. Całe szczęście GameSensor wzięło to pod uwagę.

Źródło: GameSensor

Stworzono zatem drugi wykres, który przedstawia gry w tym samym okresie i również wylicza, ile procent z ich wszystkich doczekało się polskiej wersji językowej. Tutaj jednak wzięto pod uwagę wyłącznie gry, które sprzedały się w ilości minimum 10 tysięcy egzemplarzy — a taki wynik gwarantuje już większy budżet, a co za tym idzie, większe możliwości. Czy sytuacja tutaj wyglądała szczególnie lepiej?

Źródło: GameSensor

Na wykresie powyżej możecie zobaczyć dokładne dane z każdego roku. W 2022 na platformie twórców Counter-Strike pojawiło się jednak 878 produkcji spełniających te wymogi i dokładnie 26,65 procent miało polską wersję językową. Był to również najlepszy rok w historii pod tym względem. Sytuacja najgorzej prezentowała się w 2015 roku, kiedy dodano 1013 gier zainstalowanych minimum 10 tysięcy razy — wtedy polską lokalizację miało zaledwie około 20 procent z tych tytułów.

Wnioski, jakie można wyciągnąć z tych danych

W przypadku gier cieszących się większym zainteresowaniem i budżetem statystyka spolszczeń... właściwie stoi w miejscu. Do 2020 roku były stale delikatne wzrosty, jednak w 2021 roku ilość gier ze spolszczeniem znacznie spadła, żeby następnie w 2022 roku osiągnąć najlepszy w historii wynik. Zdaje się jednak, że nie tego gracze oczekują — wartości cały czas wahają się między 20 a 30 procent. Oczywiście nie jest to wcale zły wynik, jednak osobiście powiedziałbym, że zdecydowanie więcej gry jest dostępnych w polskim języku.

Sytuacja zdecydowanie gorzej wygląda, kiedy pod uwagę bierzemy po prostu wszystkie możliwe gry. W tym wypadku zauważalna jest tendencja spadkowa, która z ponad 15 procent na przestrzeni lat spadła do wartości wynoszącej ledwo ponad 5 procent. Mimo to w 2022 roku dodano najwięcej gier na Steam w języku polskim — mogliśmy znaleźć 951 takich produkcji. Najgorzej ta statystyka wyglądała w 2014 roku, kiedy takich gier było zaledwie 239.

Źródło: GameSensor

Co jednak ciekawe, według oficjalnych danych Steama, udział polskich graczy na platformie spadł w ostatnim miesiącu o 0,58%. Obecnie tylko 1,35% użytkowników platformy gra, komentuje i komunikuje się po polsku — możliwe zatem, że dość kiepska statystyka wpływa na brak presji wśród deweloperów na dbanie o polską lokalizację.

Źródło: GameSensor

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu