Recenzja

Huawei Sound X - prawie inteligentny głośnik klasy premium

Krzysztof Kurdyła
Huawei Sound X - prawie inteligentny głośnik klasy premium
15

Huawei mając, delikatnie mówiąc, pod górkę ze względu na wojnę gospodarczą Stanów z Chinami, próbuje w szybkim tempie zbudować własny ekosystem, który uniezależni go od amerykańskich rozwiązań. Głównym i kluczowym elementem jest oczywiście sklep App Gallery, ale także na innych polach Huawei stara się przedstawić własne alternatywy. Przez ostatni tydzień miałem okazję testować jeden z takich produktów, Huawei Sound X, czyli bezprzewodowy głośnik WiFi i Bluetooth, mający być produktem typu smart.

Inspiracja tak, kopia nie

Po wypakowaniu sprzętu z pudełka nikt nie będzie miał wątpliwości, czym inspirowali się twórcy tego głośnika. Zarówno wygląd, jak i wizualne podobieństwo górnego wyświetlacza od razu kojarzy się z HomePodem. Trzeba jednak zaznaczyć, że inspiracja nie oznacza w tym przypadku kopii. Siatka osłaniająca głośnik jest tylko na dole urządzenia, osłaniając 6 średnio-wysokotonowych głośników. Górna część obudowy zajmująca jakieś 3/4 głośnika jest zrobiona z czarnego, fortepianowego plastiku. Ten oczywiście brudzi się tak niemiłosiernie, że dołączoną do zestawu ściereczkę najlepiej trzymać bezpośrednio przy urządzeniu. Osobiście projektantów stosujących to tworzywo wysyłałbym do kamieniołomów.

W plastikowej części znajdziemy dwa spore wycięcia, leżące po przeciwnych stronach obudowy. W ich wnętrzu dojrzymy dwa niskotonowe głośniki. W górnej części znajdziemy wyświetlacz LED przypominający stylem to, co znamy z HomePoda. Umieszczono tam 4 przyciski dotykowe: pogłaśnianie, ściszanie, wyciszenie całkowite oraz przycisk funkcyjny. Na przodzie urządzenia (tam gdzie widzimy napis Huawei) znajdziemy też niewielkie logo NFC, po przyłożeniu do którego, telefon błyskawicznie jest parowany z głośnikiem. Testowałem i działa to nawet z Lumią 950, choć oczywiście na niej nie zainstalujemy dedykowanego oprogramowania.

Nie wiadomo też, jak wygląda stabilność systemu operacyjnego głośnika, urządzenie było u mnie tydzień i w tym czasie zdarzyło się raz, że zaczęło zrywać połączenie po jakiejś minucie odtwarzanie muzyki. Pomogło na tę przypadłość dopiero odpięcie go od sieci. Ze względu na krótki czas trwania testów ciężko mi jednak powiedzieć, czy był to incydentalny przypadek, czy może przytrafiać się częściej.

Prawie smart głośnik

Według informacji podawanych wcześniej przez Huawei, głośnik dysponuje także sześcioma wysokiej jakość mikrofonami, które... na dziś są „martwe”. Głośnik pomimo że jest w teorii smart i dysponuje całkiem solidnymi podzespołami, nie został wyposażony w żadnego inteligentnego asystenta. Czy w przyszłości otrzyma jakiś autorskie rozwiązanie tego typu? Pewnie tak, ale co, kiedy i gdzie, tego nie wiadomo. To powoduje, że w Europie Sound X jest po prostu wyższej jakości głośnikiem bezprzewodowym, które najinteligentniejszą funkcją jest wyciszenie dźwięku po nakryciu go ręką.

Co gorsza, ściągnięcie aplikacji do jego obsługi Huawei AI Life pokazuje, że ten produkt tak naprawdę nie jest jeszcze gotowy na debiut. W aplikacji mamy bardzo skromne menu, w którym znajdziemy tylko prostą korektę decybeli i dwa niedziałające przyciski, prawdopodobnie do tworzenia profili. Nie znajdziemy korektora graficznego ani żadnych innych zaawansowanych ustawień. Być może pojawią się wraz z kolejnymi aktualizacjami firmware'u i aplikacji, ale na razie jest bieda i trzeba całkowicie polegać na automatyce.

No dobra, jak to gra?

Jeśli jesteście fanami dźwięku przestrzennego, powinniście być zadowoleni. Huawei chwali się, że system audio został zaprojektowany we współpracy z inżynierami z firmy Devialet, która produkuje sprzęt klasy wyższej. I faktycznie głośnik gra bardzo czysto, a jego charakterystykę nazwałby raczej neutralną. Całość poparto certyfikatem Hi-Res. Sound X wykorzystuje też technologię 360° Surround.

Z racji tego, że wrażenia słuchowe są bardzo indywidualną sprawą, zalecam przesłuchanie paru ulubionych kawałków w jakimś salonie, tym bardziej, że na dziś nie ma praktycznie żadnych możliwości dostrojenia głośnika do własnych wymagań. Ja podsumowałbym go tak... czy mógłbym używać go jako jedynego urządzenia do słuchania muzyki? Mógłbym. Czy zamieniłbym na niego moje 42-letnie kolumny stereo Telefunken TLX 22/4? No nie, w mojej subiektywnej opinii te klasyczne kolumny brzmią lepiej.

Sprzęt stacjonarny

Osoby. które planowałyby kupić ten głośnik jako wysokiej klasy sprzęt mobilny, raczej będą zawiedzione. Podobnie jak HomePod jest to sprzęt typowo domowy, ciężki, zasilany z sieci, nie posiadający baterii i jak wspomniałem niemiłosiernie brudzący się. Pomimo, że producent wyposażył go w pokrowiec, w trasę nie będzie najlepszym wyborem. Warto też dodać, że jeśli się jednak zdecydujemy wziąć go na wycieczkę, musimy pamiętać o zabraniu zewnętrznego zasilacza, który nie jest wbudowany.

Podsumowanie

Sound X jest na obecną chwilę bardzo schizofrenicznym urządzeniem. Posiada świetny system audio, ale nie pozwala na żadne ustawienia indywidualne. Ma porządne komponenty dla funkcji smart, ale samych funkcji jakoś zabrakło. Łączenie się po NFC jest bajecznie proste, ale jednocześnie aplikacja do jego obsługi nie pozwala nam praktycznie na nic, nie ma też wygodnego sterowania głosem.

Do tego cena, 1399 zł na tym etapie rozwoju tego urządzenia, to moim zdecydowanie za dużo i 6 miesięcy darmowego dostępu do Tidala tego nie zmieni. Mam wrażenie, że Huawei wypuszczając produkt z tyloma ograniczeniami, strzela sobie trochę w stopę. Potencjał widać, ale zostaje przykryte wrażeniem prowizorki, a opinie oparte o pierwsze wrażenia najczęściej zostają z klientami na dłużej.

Zalety:

- jakość dźwięku
- solidne wykonanie
- łatwe parowanie po NFC
- solidne podzespoły (część tylko przyszłościowo)
- Tidal na 6 m-cy

Wady:

- brudząca się obudowa
- brak funkcji smart i asystenta
- brak ustawień korekcji dźwięku
- wysoka cena

Dane techniczne:

Wymiary: 165 mm x 203 mm
Waga: 3,5 kg

Głośniki:
- 2x basowe 60 W
- 6x pełnozakresowe 30 W
- Częstotliwość: 40 Hz - 40 kHz
HUAWEI Sound, 360° Surround, certyfikat Hi-Res

Rejestracja dźwięku: 6 mikrofonów

Łączność:
- Bluetooth HFP/A2DP
- Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2x2; 2,4 i 5 GHz
- NFC

Procesor: MediaTek MT8518: 4 x 1,5 GHz
Pamięć: 512 MB RAM + 8 GB ROM

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu