Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Huawei

Huawei zapowiada premierę nowego systemu, który zastąpi Androida

204

Takiego obrotu akcji można się było spodziewać - Huawei nie zamierza oglądać się na łaskawość Google i już tej jesieni rozpocznie proces aktualizacji urządzeń, w ramach którego nowy system zastąpi Androida na urządzeniach Huaweia.

Pierwsze informacje dotyczące posiadania zapasowego planu przez Huawei pojawiły się w marcu tego roku, gdy jeden z szefów Huawei Richard Yu potwierdził w rozmowie z Die Welt, że firma posiada alternatywny system operacyjny gotowy do udostępnienia w miejsce Androida. Wtedy wydawało się, że do takiej sytuacji nie dojdzie zbyt prędko ale wystarczył niecały kwartał, byśmy przekonali się, że staniemy twarzą w twarz z takimi realiami.

Konsewkencją decyzji administracji Stanów Zjednoczonych, Google zaplanowało na połowę sierpnia blokadę, w efekcie której Huawei straci dostęp do uaktualnień Androida. Huawei najwyraźniej nie zamierza tracić czasu i czekać z jakąkolwiek istotną decyzją - dlatego już dziś dowiadujemy się o planach udostępnienia aktualizacji jesienią, wskutek której na urządzeniach firmy Androida zastąpi własne rozwiązanie Huawei.

Przeczytaj również: Ark OS - nowy system Huawei.

Huawei określa to rozwiązanie na tyle uniwersalnym, że będzie mogło trafić na telefony, komputery, tablety, telewizory, samochody i urządzeania typu wearable. System ma wspierać aplikacje dla Androida oraz web-aplikacje. Co więcej, w przypadku tych pierwszych, po odpowiedniej rekompilacji, aplikacje mają działać do nawet 60% szybciej.  Uwierzycie w takie zapowiedzi?

Nie wiemy jednak dokładnie czym jest platforma Huaweia. Podobno system rozwijany jest od 3 lat, ale szczegółów na jego temat mamy jak na lekarstwo. Nie wiadomo, czy Huawei wykorzystał open source'owy AOSP na darmowej licencji Google, czy zdecydowano się na sięgnięcie po środowisko uruchomieniowe Androida, jak zrobiono to przy systemie BlackBerry 10.

Więcej o zakazie: Huawei straci dostęp do aplikacji Google i sklepu Play? Dopiero za 90 dni

W chwili obecnej Huawei ma czas do 19 sierpnia - do tego dnia firma dysponuje licencją na oprogramowanie Android i Google, ale niewykluczone, że termin zostanie przesunięty ponownie. To nietypowa sytuacja dla obydwu stron i każda z firm musi dostosować się do nowych realiów.

Źródło: Android Police

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot