Komputery i laptopy

Nie tylko smartfony. Huawei pokazał nowe MateBooki - modele D 14 i D 15. Znamy ceny

Paweł Winiarski
7

Z jednej strony o Huawei mówi się przede wszystkim przez pryzmat ich telefonów, z drugiej MateBooki to jedne z najpopularniejszych laptopów w Polsce. Dwa z nich doczekały się właśnie odświeżenia. Jak prezentują się MateBook D14 i MateBook D 15?

Nowy Huawei MateBook D14 posiada 14-calowy ekran IPS FullView FHD o rozdzielczości 1920x1080 i proporcjach 16:9. MateBook D 15 natomiast otrzymał 15,6" cala, IPS FullView FullHD 1920x1080. Nieźle prezentuje się grubość ramek - w D 14 mają one 4,8 mm, w D 15 boczna i górna ramka 5 mm. Dostajemy tu 87 procent pokrycia frontu przez wyświetlacz. W ekranach obu komputerów zastosowano tez technologie poprawiające komfort korzystania, między innymi tryb ochrony oczu. Matryca jest matowa, co docenią osoby pracujące na komputerze w nasłonecznionych pomieszczeniach.

Korpus obu komputerów wykonano z metalu, podobno oszlifowanego "diamentową technologią". Komputery są dość lekkie - MateBook D 14 - waży 1,38 kg, natomiast MateBook D 15 1,53 kg, w plecakach nie będzie więc zbyt ciężko.

Na bocznych krawędziach MateBook D 14 zlokalizowano porty: USB-C (do ładowania i przesyłania plików), HDMI, a także USB 3.0 (typ A) oraz USB 2.0 (typ A). MateBook D 14 oferuje również tradycyjne wejście typu jack na słuchawki. Nowy MateBook D 15 posiada ten sam zestaw portów rozszerzony o dodatkowe USB 2.0 (typ A).

Za wydajność obu laptopów odpowiada procesor AMD Ryzen 5 3500U oparty o 4-rdzeniową i 8-wątkową architekturę "Zen". Dodatkowo mamy tu układ graficzny Radeon Vega 8 oraz 8GB pamięci RAM. Dodatkowo, nowe wersje laptopów Huawei zostały wyposażone w system Shark Fin 2.0, którego zadaniem jest optymalizacja przepływ powietrza rozpraszając generowane podczas pracy laptopa ciepło, przez co urządzenie działa bardzo cicho, a system nie przegrzewa się.

Producent obiecuje, że MateBook D 14 wyposażony w baterię o pojemności 56 Wh umożliwi pracę na jednym ładowaniu do 8 godzin. Urządzenie można też szybko naładować poprzez port USB-C (65 W) - do 46% baterii w 30 minut.. Ogniwo MateBooka D 15 to natomiast 42 Wh i tu już informacja prasowa pomija temat czasu pracy na jednym ładowaniu, wspomina natomiast o bardzo szybkim ładowaniu 65 W, które naładuje baterię do poziomu 53% w 30 minut.

Nowe wersje Huawei MateBook D 14 i D 15 zostały wyposażone w funkcję OneHop, stosowaną do tej pory w najdroższych laptopach Huawei. Umożliwia ona zbliżeniowe przesyłanie danych między laptopem a smartfonem lub tabletem Huawei, wyposażonym w technologię NFC. Transfer plików jest prosty i szybki - wystarczy włączyć w smartfonie odpowiednią funkcję, a następnie zbliżyć urządzenie mobilne do laptopa. Dzięki OneHop użytkownik może przenieść gigabajtowy film albo 500 zdjęć między urządzeniami w jedną minutę. Co więcej, OneHop oferuje także współdzielenie ekranów urządzeń mobilnych. Między współdzielonymi ekranami wystarczy przesunąć dowolny plik, aby został zapisany w pamięci drugiego urządzenia. Dzięki temu praca na urządzeniach może być prostsza, szybsza i przyjemniejsza.

Nowe MateBooki zostały wyposażone w czytniki linii papilarnych zintegrowane z przyciskiem zasilania. Kamerę natomiast zainstalowano w klawiaturze.

Ceny Huawei MateBook D 14 i Huawei MateBook D 15

Rekomendowana cena detaliczna Huawei MateBook D 14 wynosi 2 999 zł, natomiast Huawei MateBook D 15 będzie dostępny w rekomendowanej cenie detalicznej 2 799 zł. Przedsprzedaż nowych modeli laptopów potrwa od 27 stycznia do 2 lutego – w tym czasie do zakupionego laptopa dodawane będą w zestawie bezprzewodowe słuchawki Huawei FreeBuds 3. W czasie sprzedaży premierowej, która potrwa od 3 lutego do 23 lutego, do nowego laptopa Huawei dołączane będą także bezprzewodowe słuchawki FreeBuds 3. Regularna sprzedaż laptopów MateBook D 14 i MateBook D 15 rozpocznie się 24 lutego.

źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu