Mobile

HP wskrzesi TouchPady za pomocą Windows 8?

TP
Tomasz Popielarczyk
3

Okazuje się, że los tabletów HP nie jest do końca przesądzony. Pojawiły się bowiem pogłoski, że firma testuje na nich deweloperską wersję Windows 8. Od wyniku tych testów będzie najprawdopodobniej zależeć to, czy trafią znów na rynek w odświeżonej wersji, czy może zostaną zastąpione przez inne, dedy...

Okazuje się, że los tabletów HP nie jest do końca przesądzony. Pojawiły się bowiem pogłoski, że firma testuje na nich deweloperską wersję Windows 8. Od wyniku tych testów będzie najprawdopodobniej zależeć to, czy trafią znów na rynek w odświeżonej wersji, czy może zostaną zastąpione przez inne, dedykowane "okienkom" tablety z logo HP.

Pierwsze efekty zmiany CEO w HP dają się najwyraźniej już we znaki. Pogłoski o testach nowego systemu Microsoftu na tabletach HP TouchPad opublikował Clayton Morris na swoim blogu, powołując się na własne źródła. Swoją cegiełkę dorzucił też serwis winrumors.com.

Zdaniem obu źródeł nie do końca wiadomo, czy i kiedy HP zdecyduje się wypuścić kolejną partię TouchPadów. Niewykluczone, że stanie się to dopiero po premierze Windows 8, co by sugerowało całkowitą rezygnację z WebOS. Jeśli chodzi o system opracowany przez Palm, to Morris wymienia poza Amazonem LG, Nikona i HTC, jako firmy, które miałyby być zainteresowane odkupieniem go. O ile w przypadku Amazona i HTC sposób wykorzystania platformy jest jasny, o tyle LG i Nikon mogliby to zrobić bardziej niekonwencjonalnie (implementując go np. do telewizorów i aparatów fotograficznych)

Wygląda na to, że TouchPad może się stać bardzo wszechstronnym tabletem. Już teraz możemy zainstalować na nim w pełni funkcjonalnego Androida, a w niedalekiej przyszłości, jeżeli plotki się sprawdzą, również Windows 8 (dzięki niezależnym programistom i wsparciu dla architektury ARM, które zapowiada MS oczywiście). Parametry urządzenia są na tyle dobre, że z powodzeniem powinno ono poradzić sobie z nowym systemem. Tym bardziej ucieszy to osoby, które miały szczęście kupić je podczas wyprzedaży.

Nie zmienia to jednak faktu, że podejmując taką decyzję, HP idzie prosto w objęcia giganta z Redmond. WebOS dawał firmie niezależność w segmencie mobilnym i szanse na zbudowanie własnego ekosystemu urządzeń mobilnych. Oczywiście trudno oczekiwać, że skoro pierwsza próba się nie powiodła, firma podejmie kolejne. Tablet z Windows 8 może okazać się dobrym wyborem, zważywszy na to, że wydanie developer preview systemu spotkało się z wieloma przychylnymi opiniami. Nie należy się jednak spodziewać niskiej ceny - do kwoty, jaką zapłacimy za urządzenie trzeba doliczyć licencję na Windows. Niewykluczone też, że HP będzie próbowało odbić sobie wyprzedaż wcześniejszych partii...

HP zapowiedziało swój pierwszy tablet z Windows 8 na trzeci kwartał przyszłego roku. Czy będzie to odgrzewany kotlet? Na tę informację prawdopodobnie jeszcze długo nie będziemy znali odpowiedzi. Osobiście podejrzewam, że nawet jeśli producent zdecyduje się wykorzystać dotychczasową konstrukcję, to wygląd zewnętrzny urządzenia będzie zgoła odmienny. Ryzykownym (a nawet wręcz bezmyślnym) krokiem byłoby wypuszczanie gadżetu, który już raz poniósł klęskę, dodając do niego tylko nowy system. Choć może nie doceniam siły przyciągania Windows 8?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu