Komputery i laptopy

HP Spectre X2 - przepiękna hybryda dla twórców w stylu Microsoft Surface

Konrad Kozłowski
HP Spectre X2 - przepiękna hybryda dla twórców w stylu Microsoft Surface
6

Podczas konferencji HP zorganizowanej w Cannes zaprezentowano nową generację hybrydy Spectre - model X2. Na co postawiono tym razem? Firma zdecydowała się zgrać swoje działania z działaniami Microsoftu, dlatego Spectre X2 to przede wszystkim maszyna dedykowana twórcom. Rysik i śliczny, dotykowy ekran oraz kompaktowe wymiary - zapowiada się nieźle,

HP Spectre X2 - drugie rozdanie

Spectre X2 kontynuuje idee pierwszego modelu. Urządzenie zamknięto w smukłej, sprawiającej wrażenie solidnej, metalowej obudowie. Ekran posiada przekątną 12,3 cala, ale jego rozdzielczość jest wręcz zabójcza - 3000 na 2000 pikseli. Oczywiście jest to efekt dostarczenia jak najlepszego wyświetlacza dla osób związanych z grafiką, choć nie tylko. Miejmy tylko nadzieję, że nie odbije się to na czasie pracy baterii - według deklaracji HP sprzęt nie będzie potrzebował ładowarki przez 8 godzin, a ładowanie od 0% do 50% zajmie tylko 30 minut.

Z tyłu tabletu umieszczono podstawkę oferującą kąt nachylenia sięgający aż 160 stopni. Komputer bez problemu ustawimy w komfortowej pozycji do rysowania czy pisania - a to jedna z najważniejszych cech tego urządzenia. Wraz z Spectre X2 otrzymuje certyfikowany rysik Windows Ink, więc wszystkie nowości, które przygotował dla użytkowników Microsoft w Creators Update dla Windows 10.

Nieskromne, świetne wykończenie

Spectre X2 wywołuje naprawdę dobre wrażenie, szczególnie za sprawą wykończenia. Urządzenie, którym dysponowałem na pokazie prasowym, dostępne było ze złotym kolorem przewodnim, który może nie wszystkim przypaść do gustu, ale na żywo prezentuje się zaskakująco dobrze. Podstawka jest stabilna, z lekkością można regulować kąt nachylenia, na większości powierzchni nie będzie z nią żadnych problemów. Praca na kolanach? Cóż, HP wykonało robotę podobną do tego, co zrobił Microsoft - klawiaturę przyczepiamy do komputera za pomocą magnetycznych zaczepów, a dodatkowo możemy ją delikatnie unieść i ustabilizować w ten sam sposób, jak umożliwia to Surface Pro. Znajdująca się z tyłu podstawka sprawia jednak, że potrzebujemy więcej miejsca, dlatego sytuacja jest nadal dość skomplikowana w porównaniu do laptopa.

Muszę zwrócić uwagę na samą klawiaturę oraz touchpad. O ile układ i rozmiar klawiszy są odpowiednie, o tyle touchpad uważam za zbyt mały. Do dyspozycji mamy co prawda ekran dotykowy, ale niektóre działania będziemy chcieli wykonać za pomocą kursora - wtedy przydatna może okazać się… mysz.

W kontekście twórczości i obsługi rysika HP zbliża się do poziomu Microsoftu, który w mojej ocenie nie ma w tej chwili równych sobie w tym obszarze. Rysik wygodnie leży w dłoni, wydaje się odrobinę bardziej delikatny od Surface Pena i pozwala na dokładne pismo ręczne czy rysunki. Opóźnienie jest minimalne, ledwo zauważalne. Na boku rysika, pod kciukiem, umieszczono dwa przyciski umożliwiające (nie)zwyczajną pracę z systemem i aplikacjami.

Nowy HP Spectre X2 trafi na rynek europejski w czerwcu.

Tak, oświetlenie w strefie demo nie sprzyjało sesjom fotograficznym...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hp