Świat

HP kupiło 3com za $2,7 miliarda

Grzegorz Marczak
3

Ważne wydarzenie z rynku sprzętu komputerowego i sieciowego. HP właśnie poinformowało o zakupie firmy 3com specjalizującej się w urządzeniach sieciowych i bezpieczeństwie. Kwota transakcji jest niebagatelna ponieważ wynosi 2,7 miliarda dolarów. Według HP to przejęcie pozwoli na umocnienie pozycji fi...

Ważne wydarzenie z rynku sprzętu komputerowego i sieciowego. HP właśnie poinformowało o zakupie firmy 3com specjalizującej się w urządzeniach sieciowych i bezpieczeństwie. Kwota transakcji jest niebagatelna ponieważ wynosi 2,7 miliarda dolarów. Według HP to przejęcie pozwoli na umocnienie pozycji firmy na rynku Chińskim, oraz da dostęp do zespołów badawczych jakie stworzyło w tym kraju 3com wraz z firmą Huawei Technologies. Cała transakcja ma się zakończyć w pierwszej połowie 2010 roku.

Dlaczego to wydarzeni jest istotne dla rynku urządzeń sieciowych nie trzeba chyba tłumaczyć. Bezpośrednie zamachnięcie się na Cisco, czego HP bez zakupu 3com raczej nie mogło osiągnąć. Walka toczy się o rynek warty 40 miliardów dolarów. Cisco komentując to przejęcie odniosło się wprawdzie z szacunkiem do konkurencji stwierdzając jednak, że są pewni swojej strategi i pozycji lidera wśród dostawców urządzeń i zabezpieczeń sieciowych.

Dlaczego piszę o tak nudnym biznesie jak urządzenia sieciowe? Myślę, że czasami warto oderwać się od fascynacji internetem i popatrzeć na tej może mniej dynamiczny ale za to bardziej rzeczywisty biznes jakim jest IT. Firmy pokroju Cisco czy HP to giganci wielkości Google, warto jednak zauważyć że jest to jedyny rodzynek z branży internetowej który może pochwalić się tak dużą wartością firmy.

Pisząc i komentując wydarzenia internetowe łatwo zapomina się o tym, że duże pieniądze są tak naprawdę cały czas na styku sprzętu i oprogramowania. Aby uświadomić sobie jak duża różnica dzieli typowe IT od Internetu wystarczy przyjrzeć się z bliska chociażby topowym agencjom interaktywnym w Polsce i ich zarobkom oraz porównać je do przeciętnych firm np. wdrożeniowych czy konsultingowych z zakresu IT.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hpsprzętoprogramowanie