31

Jak naprawić toaletę? Czyli czego szukamy w Google, gdy się coś zepsuje

właściwe korzystanie z toalety
Rzeczy mają to do siebie, że się psują. Jedne wystarczy popsikać WD40, inne ulegną cudownemu naprawieniu po umiejętnemu przyłożeniu doń taśmy klejącej. Inne zaś trzeba albo wyrzucić, albo naprawić w nieco bardziej wyrafinowany sposób. Nowoczesny człowiek idzie wtedy do wujka Google o pomoc i pyta.

Natrafiwszy na projekt badawczy pracowników Google przypomniałem sobie siebie sprzed kilku tygodni, gdy rozkładałem ręce nad moim ukochany, choć niekoniecznie młodym już autem. Niedomagało – w sumie to nawet eufemizm. Z pomocą Google oraz poradników napisanych przez naście osób, którym chyba jestem winien dobre alkohole udało mi się rozebrać to co rozebrać trzeba było, kupić odpowiednie części i ku uciesze moich sąsiadów, wykonać czynności naprawcze samemu na parkingu podziemnym. Gdyby nie to, że umiem czytać, a i istnieje Google, pewnie do dzisiaj poruszałbym się po drogach z gracją żaby (albo oddał auto do serwisu, ot co).

Google zapytania w google

Jednak nie tylko ja jestem takim „spryciarzem” i okazuje się, że mnóstwo osób pyta Google o to, jak naprawić konkretny sprzęt. Informacji w sieci jest mnóstwo. Wyszukiwarka zaś pomaga nam do tego dotrzeć. Autorzy strony oraz badania „How to fix a toilet” postanowili przyjrzeć się, czego szukamy w sieci, gdy coś wymaga naprawy. I okazuje się, że w Polsce najczęściej szukamy danych na temat napraw drzwi i okien. W dalszej kolejności są pralki, lodówki i toalety. Nie wiem w sumie dlaczego. Co nacja to nieco inne preferencje dotyczące naprawiania sprzętów.

Te dane wcale nie są takie bezużyteczne

Ba, dla wprawnych analityków mogą one stanowić podstawę tworzenie dobrych i chwytliwych treści na konkretnych stronach. Badacze z Google zmierzyli nawet to, jak często wyszukiwane są konkretne frazy w ciągu roku. I okazuje się, że schudnąć chcemy najczęściej tuż po świętach oraz tuż przed wakacjami. Nic odkrywczego, ale tego typu informacje mogą mieć naprawdę szerokie zastosowanie. I tyczy się to również innych „spraw naprawczych”. Bardzo często się również szuka „poradników” dotyczących całowania, a nawet zachodzenia w ciążę. W przypadku tego ostatniego zapytania, ciekaw jestem jak to się rozkłada w kwestii płci. ;) Z pewnością panowie szukają informacji na temat tego… jak zawiązać krawat. Przyznam się Wam, że do dzisiaj nie potrafię tego robić i… w sumie nie lubię krawatów.

google jak zgubić wagę ilość zapytań

Trendy dotyczące poradników „how to” reagują również na bardzo popularne wydarzenia. Na przykład – jak „zagrać na kubku” zyskało ogromną popularność tuż po tym, jak ów motyw pojawił się w Pitch Perfect, które miało swoją premierę we wrześniu 2012 roku. Artykuły mówiące o tym, jak to zrobić były naprawdę rozchwytywane w tym okresie. Czyli – warto śledzić trendy, również takie „niby mało znaczące” po to, aby lepiej trafiać z treściami do swoich konsumentów. Mamy na to kolejny dowód – bezpośrednio od Google.

Pełne badanie: How to fix a toilet jest dostępne tutaj