Telewizja

O tej platformie nie wolno zapominać! Horizon Go od UPC na Apple TV - już sprawdziliśmy [tylko u nas]

Konrad Kozłowski
O tej platformie nie wolno zapominać! Horizon Go od UPC na Apple TV - już sprawdziliśmy [tylko u nas]
45

Polski rynek VOD upodobał sobie kilka platform, konsekwentnie pomijając inne, pozostawiając niektórych użytkowników bez dostępu do usług. Sytuacja, na całe szczęście, zmienia się i ostatnie miesiące, a może nawet ostatnie lata, to okres solidnych przemian, czego nadal jesteśmy świadkami, bo Horizon Go od UPC - czyli telewizja przez Internet - nareszcie wkracza na Apple TV.

Odcinanie kabla, odnoszące się do rezygnacji z kablówki lub innego rodzaju telewizji, to dość powszechne zjawisko w ostatnich latach. Dotyczy to szczególnie młodych osób, które nie wyobrażają sobie dostosowywania się do ramówek telewizji i konkretnych godzin emisji lub nawet planowania nagrywania czegokolwiek, by później musieć oglądać to jedynie w domu na ekranie telewizora, do którego podłączony jest dekoder. Serwisy VOD sprawiły, że materiał wideo chcemy oglądać wszędzie i to wcale nie musi dotyczyć urządzeń mobilnych i dostępu do telewizji na środku ulicy czy w środkach transportu, ale także w ramach domu czy mieszkania, gdzie korzystamy ze smart TV czy przystawek do telewizora. Te z Android TV już od kilku tygodni pozwalają na oglądanie telewizji na żywo i na żądanie dzięki Horizon Go od UPC, a teraz firma udostępnia tę samą usługę także na Apple TV.

Horizon Go od UPC na Apple TV - telewizja przez Internet

Urządzenie Apple nie jest nad Wisłą tak popularne jak chociażby w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, ale użytkowników Apple TV nie brakuje. Z każdym rokiem liczba usług, z których można korzystać w Polsce wzrasta, bo dostępne są oczywiście takie globalne marki jak Netflix, Prime Video czy HBO Go, a teraz do App Store trafia właśnie Horizon Go. Można ubolewać, że lokalni nadawcy tak szerokim łukiem omijają tak świetną platformę, tym bardziej, że sytuacja z Apple TV jest mniej skomplikowana niż w przypadku Chromecasta, którego oficjalnie w Polsce nadal nie ma, a sprzęt od Apple jest sprzedawany w lokalnych sklepach oraz online. Stabilność i wydajność Apple TV może niektórych zaskoczyć, a spójność interfejsu większości usług to jedna z największych zalet tej platformy. UPC, choć wdrożyło także kilka własnych pomysłów, również wpasowuje się w ten uniwersalizm Apple, co mnie bardzo cieszy.

Dzięki temu interfejs aplikacji Horizon Go jest schludny i czytelny, a jednocześnie charakterystyczny dla tej konkretnej usługi, bo użytkownicy dekoderów operatora nie będą tutaj czuli się obco. Niemal wszystkie elementy pozostały na swoim miejscu, natomiast menu nawigacyjne przeniesiono na szczyt ekranu, co wygląda i działa zupełnie tak samo, jak w innych aplikacjach. Choć przed premierą korzystałem z wstępnej, testowej wersji aplikacji, to nie doświadczyłem żadnych problemów z jej działaniem czy płynnością strumienia - na wczytanie maksymalnej rozdzielczości materiału trzeba zaczekać dosłownie chwilkę, a później oglądanie telewizji przez Internet (oprócz minimalnego opóźnienia) nie różni się w ogóle od korzystania z klasycznego dekodera.

Chciałbym, aby kolejni operatorzy i nadawcy zastosowali podobne podejście do polskiego użytkownika, który nie byłby zmuszany do wyboru telewizora danej marki, by móc skorzystać z danej platformy VOD, a takie sytuacje się niestety zdarzały. Teraz miewają one miejsce coraz rzadziej, prawie wcale, ale o pełnej swobodzie i wyjściu naprzeciw potrzebom konsumenta mówić jeszcze nie można. UPC pokazuje, że nie obawia się utraty zainteresowania ofertą multiroom, lecz stara się dostrzegać potencjał w przedstawieniu (potencjalnym) klientom jak najszerszej oferty.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu