Hongmeng OS w trakcie największej siły "afery Huawei" zdawał się być bardzo mocnym konkurentem dla Androida. Jak przewidywałem, ostatecznie, z powodu możliwych strat dla amerykańskich firm, Huawei pod pewnymi warunkami "wrócił do łask" i amerykańskie podmioty ponownie mogą nawiązywać z nim relacje biznesowe. To zaś spowodowało, że "straszak" w postaci Hongmeng OS został pod pewnymi względami "schowany do szuflady".
Przeznaczenie Hongmeng OS nieco się zmieniło od tego czasu. Z całą pewnością, Huawei brał pod uwagę to, że być może jego system operacyjny będzie dużo bardziej eksponowanym software'em na rynku chociażby z powodu "bana na Androida", który wiązał się z aferą. Bardzo istotne w tej kwestii jest to, co wiceprezes Huawei - Catherine Chen powiedziała w Brukseli: "Hongmeng OS nie został stworzony jako system operacyjny dla telefonów komórkowych". W takim razie, jakie jest jego przeznaczenie?
Liang Hua powiedział w zeszłym tygodniu, że ten system operacyjny jest stworzony głównie dla urządzeń IoT i gigant jeszcze nie zadecydował o jego przyszłości w kontekście urządzeń mobilnych. To odrobinę mylące informacje, bo przecież otrzymywaliśmy sygnały o tym, że Hongmeng był instalowany na pewnej liczbie testowych sprzętów Huawei i nie tylko: w testach mieli brać udział również inni producenci smartfonów z Państwa Środka.
Przyjmijmy, że to prawda. Hongmeng OS może stać się naprawdę potężnym OS-em
Windows w wersji dla urządzeń IoT jest w tym momencie "ciekawostką". Miał być bardzo atrakcyjnym oprogramowaniem dla twórców tego typu sprzętów, jednak jego obecność w środowisku jest bardzo, bardzo ograniczona. Możliwe, że Huawei niezmuszony do tworzenia własnej alternatywy dla Androida i tak osiągnie z Hongmeng bardzo wiele. I jeżeli uda mu się przyciągnąć uwagę deweloperów bardzo atrakcyjnym środowiskiem, bardzo możliwe, że wielu wytwórców sprzętów IoT - od najprostszych akcesoriów domowych aż po np. routery domowe będą pracować na Hongmeng OS, który przez Catherine Chen został opisany jako software pozwalający na przetwarzanie ogromnych ilości danych przy okazji bardzo niskich opóźnień. Co więcej, Hongmeng ma być w stanie pracować płynnie na słabszych konfiguracjach sprzętowych. Jeżeli rzeczywiście tak jest, to trzeba przyznać, że jest on idealnym rozwiązaniem właśnie dla IoT.
Zobacz także: Hongmeng OS coraz bliżej
A co jeśli Huawei kłamie i Hongmeng OS ostatecznie stanie się również systemem mobilnym?
Nie stanie się zupełnie nic. Na pewno Hongmeng OS nie okaże się typowym konkurentem dla Androida, który w tym momencie dzierży ogromną część rynku mobilnego. Zresztą, Huawei nie wygląda teraz na firmę, która chciałaby porzucać Androida albo kanibalizować swoje wysiłki z nim związane. Jedyne zastosowanie w jakim widzę Hongmeng OS to np. telefony skierowane do klientów biznesowych (np. ultrabezpieczne, ultraszybkie, itp.), albo sprzęty dla entuzjastów. Pytanie tylko, czy Huawei opłaca się "bawić" w tego typu zastosowania dla Hongmeng OS.
Najbezpieczniej jest przyjąć, że linia PR-owa Huawei jest jednocześnie tą najbardziej prawdopodobną i Hongmeng został zepchnięty do roli IoT-owego software'u. Ale nie zmienia to faktu, że to oprogramowanie może stać się w ciągu najbliższych lat bardzo potężnym orężem w rękach Huawei.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu