Startups

UberPitch wygrywa projekt produkcji białka z owadów. Wspaniale!

Grzegorz Marczak
UberPitch wygrywa projekt produkcji białka z owadów. Wspaniale!
36

Do programu UberPitch zgłosiło się blisko 200 startupów z Polski. Byliśmy najliczniejszą grupą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Polskim zwycięzcą został projekt HiProMine. Jest to nietuzinkowy Startup ponieważ zajmuje się unikatową technologią pozwalającą na wykorzystanie owadów do produkcji najwyższej jakości białka,

Nie wiem czy wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę ale na świecie brakuje białka zwierzęcego wykorzystywanego w żywności dla ludzi i zwierząt, a zapotrzebowanie na nie rośnie.

Naukowcy oceniają iż przyrost ludności na świecie powoduje, że do 2050 roku zapotrzebowanie na białko może wzrosnąć nawet do 80%. Jest to więc jednocześnie zagrożenie ale też i szansa dla kogoś kto opracuje technologie produkcji białka. I tym właśnie zajmuje się HiProMine.

Jak twierdzą prowadzą jedną z największych na świecie hodowli przemysłowej owadów (testują ok 100 gatunków). Przetwarzają je potem na wysokobiałkową mączkę odtłuszczoną. Miesięcznie hodowla ta jest w stanie stworzyć ok 75kg czystego białka (rok 2015).

Zaczęli w 2010 roku

Historia HiProMine sięga 2010 roku, kiedy to, po ukończeniu doktoratu z biologii molekularnej Jakub Urbanski otworzył Fabrykę Owadów - pierwszą profesjonalną fermę owadzią w Polsce. Fabryka Owadów nagrodzona jako jeden z najbardziej innowacyjnych start-upów 2010 roku, wprowadziła zupełnie nowy standard, rewolucjonizując rynek owadów karmowych i szybko stając się ich głównym dostawcą w Polsce.

Postanowiliśmy zmierzyć się z kilkoma globalnymi problemami – deficytem białka, gospodarką odpadami i deficytem nawozów – mówi Jakub Urbański, CTO w HiProMine. – Ubieramy w najnowszą technologię to, nad czym przez ostatnie 250 milionów lat pracowała ewolucja – zdolność owadów do przetwarzania materii organicznej

Startup HiProMine został docenione w konkursie UberPitch, pozyskali też 2,5 mln złotych na badania od NCBiR w ramach programu Szybka Ścieżka. Projekt ten został też doceniony w konkursie Newsweeka gdzie otrzymali tytuł Inicjatora Innowacji 2016.

Projekt ten pokazuje jak ważne są inwestycje w innowacje jeśli chodzi o badania naukowe. Dzięki takim programom jak NCBiR naukowcy mogą liczyć na wsparcie finansowe swoich projektów, które nie rzadko potrzebują olbrzymich nakładów finansowych nawet na etapie testowania konecpji.

Startupy Naukowe - tego potrzebujemy

Osobiście cieszy mnie też fakt, że to właśnie projekty naukowe zostają coraz częściej doceniane w konkursach i programach dla startupów. W przeciwieństwie do wielu "technologicznych startupów" te rozwiązują realne problemy z którymi zmaga się świat w dzisiejszych czasach. Wiem, że to brzmi górnolotnie ale na tle milionów pomysłów na aplikacje i kolejnych serwisów ułatwiających klikanie w komputerze tego typu zmiany jakie proponuje HiProMine są moim zdaniem dużo bardziej istotne.

Świetny projekt i trzymam kciuki za dalszy rozwój.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startupstartups