Moje przemyślenia

"Here" to nowe-stare mapy od Nokii. Aplikacja na iOS w drodze

KK
Konrad Kozłowski
5

Rozbudowane i nowoczesne - tak w skrócie można określić projekt Here, czyli nową odsłonę map od Nokii. Zmiany doczekała się webowa wersja map, natomiast aplikacja dla systemu iOS jest już w drodze do App Store. Taki ruch ze strony Nokii trudno określić mianem nieoczekiwanego, jednak czy na pewno jes...

Rozbudowane i nowoczesne - tak w skrócie można określić projekt Here, czyli nową odsłonę map od Nokii. Zmiany doczekała się webowa wersja map, natomiast aplikacja dla systemu iOS jest już w drodze do App Store. Taki ruch ze strony Nokii trudno określić mianem nieoczekiwanego, jednak czy na pewno jest on dobrze przemyślany?

Podczas wtorkowej konferencji Nokia zapowiedziała udostępnienie aplikacji dla systemu iOS dla iPhone'a, iPoda touch, iPada i będzie ona w pełni darmowa. Udostępniony zostanie także zestaw narzędzi dla programistów na platformę Android, pozwalające na tworzenie aplikacji opartych o nowe mapy Here. Sporym zaskoczeniem jest natomiast ogłoszenie współpracy z Mozillą, czego efektem będzie opracowanie funkcji lokalizacyjnych w powstającym Firefox OS.

A czym ma wyróżniać się aplikacja mobilna Here? Bazować będzie na technologii HTML5, dostępna będzie opcja offline, głosowa nawigację pieszą i wbudowany przewodnik transportu publicznego. Co ciekawe, po zalogowaniu możliwe będzie skorzystanie z opcji synchronizacji, dzięki której uzyskamy dostęp do spersonalizowanych map z każdego urządzenia. Uwzględnione zostało także narzędzie Map Creator, pozwalające na nadsyłanie poprawek. Za jego pomocą będzie można także tworzyć modele 3D budynków. O tym jak działają nowe mapy możecie przekonać się na stronie Here.com.

Nie będę ukrywał, że mój wybór Nokii z Windows Phone był umotywowany między innymi obecnością darmowej, dobrej jakości nawigacji. Jednak w momentach gdy potrzebowałem informacji o lokalizacji konkretnych budynków/placówek, mapy Google były zdecydowanym numerem jeden. Budowa bazy danych jest procesem potrzebującym czasu, jeżeli jednak w tej kwestii szanse się wyrównają, czekać nas będzie bardzo ciekawa rywalizacja w tym segmencie. Odnoszę jednak nieco wrażenie, że najważniejszą rolę w tym wszystkim odgrywa sam rebranding usługi, mający pozwolić Nokii na odważniejsze wkroczenie z własnym produktem na nowe platformy.

Źródło: NYTimes.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

NokiaHere