Google

Nie do wiary, że ta usługa Google wciąż istnieje. Co najlepsze, dostanie solidny redesign!

Kamil Świtalski
5

2020 i "nowość" w postaci Material Designu? Tak! Zapomniane przez wielu Grupy Google właśnie doczekały się na swoją kolej. Pełne wdrożenie jeszcze w 2020!

Grupy dyskusyjne? Który mamy rok, 2002? Nie, 2020 — ale jeżeli umknęło to Waszej uwadze, to grupy Google wciąż istnieją, działają i... tak, to dość niezwykła sytuacja. Zwłaszcza w kontekście ubijania dziesiątek innych usług przez internetowego giganta. Ale poza tym że grupy Google istnieją, to wciąż obsługują ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych Usenet. Jeżeli korzystacie z internetu dłużej niż 18 lat, to prawdopodobnie też co nieco tam poczytaliście i napisaliście (no dobra, albo chociaż o nich słyszeliście) — ale dla mnie to wręcz niepojęte, że po zabiciu czytnika RSS i wielu innych cieszących się dużą popularnością projektów, Google zdecydowało się wciąż przytrzymać przy życiu właśnie grupy. Ba, mało tego — doczekają się one Material Designu!

Material Design w Grupach Google

Material Design zaprezentowano w 2014 na konferencji I/O — i regularnie, jedna po drugiej, usługi i aplikacje Google doczekały się wariantów w nowych szatach. Mamy 2020 i nareszcie takowego doczekają się także ich Grupy — niewiarygodne!

Poza zmianą wyglądu, nowa wersja Grup ma dodać kilka usprawnień i nowości, które usprawnią korzystania z usługi — m.in. ulepszone wyszukiwanie i filtrowanie. Zakładanie i zarządzanie grupami również ma stać się łatwiejszym. Oficjalna premiera Grup Google skąpanych w Material Designie ma trafić do wszystkich jeszcze w tym roku — na tę chwilę trwają beta testy, do których możecie się zapisywać pod tym adresem. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każda opcja z obecnej wersji usługi będzie tam dostępna — na szczęście powrót do "klasycznej" (czyli, po prostu, obecnej) wersji usługi nie będzie stanowić większego problemu.

Trochę dziwnie mi pisać o Usenecie w 2020, ale... kurcze, testując nowości aż przejrzałem co tam słychać w moich ulubionych grupach. Wciąż są aktywne (no, jeżeli aktywność sprzed trzech miesięcy można podciągnąć pod wciąż ;-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu