Google

Nie do wiary, że ta usługa Google wciąż istnieje. Co najlepsze, dostanie solidny redesign!

Kamil Świtalski
Nie do wiary, że ta usługa Google wciąż istnieje. Co najlepsze, dostanie solidny redesign!
5

2020 i "nowość" w postaci Material Designu? Tak! Zapomniane przez wielu Grupy Google właśnie doczekały się na swoją kolej. Pełne wdrożenie jeszcze w 2020!

Grupy dyskusyjne? Który mamy rok, 2002? Nie, 2020 — ale jeżeli umknęło to Waszej uwadze, to grupy Google wciąż istnieją, działają i... tak, to dość niezwykła sytuacja. Zwłaszcza w kontekście ubijania dziesiątek innych usług przez internetowego giganta. Ale poza tym że grupy Google istnieją, to wciąż obsługują ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych Usenet. Jeżeli korzystacie z internetu dłużej niż 18 lat, to prawdopodobnie też co nieco tam poczytaliście i napisaliście (no dobra, albo chociaż o nich słyszeliście) — ale dla mnie to wręcz niepojęte, że po zabiciu czytnika RSS i wielu innych cieszących się dużą popularnością projektów, Google zdecydowało się wciąż przytrzymać przy życiu właśnie grupy. Ba, mało tego — doczekają się one Material Designu!

Material Design w Grupach Google

Material Design zaprezentowano w 2014 na konferencji I/O — i regularnie, jedna po drugiej, usługi i aplikacje Google doczekały się wariantów w nowych szatach. Mamy 2020 i nareszcie takowego doczekają się także ich Grupy — niewiarygodne!

Poza zmianą wyglądu, nowa wersja Grup ma dodać kilka usprawnień i nowości, które usprawnią korzystania z usługi — m.in. ulepszone wyszukiwanie i filtrowanie. Zakładanie i zarządzanie grupami również ma stać się łatwiejszym. Oficjalna premiera Grup Google skąpanych w Material Designie ma trafić do wszystkich jeszcze w tym roku — na tę chwilę trwają beta testy, do których możecie się zapisywać pod tym adresem. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każda opcja z obecnej wersji usługi będzie tam dostępna — na szczęście powrót do "klasycznej" (czyli, po prostu, obecnej) wersji usługi nie będzie stanowić większego problemu.

Trochę dziwnie mi pisać o Usenecie w 2020, ale... kurcze, testując nowości aż przejrzałem co tam słychać w moich ulubionych grupach. Wciąż są aktywne (no, jeżeli aktywność sprzed trzech miesięcy można podciągnąć pod wciąż ;-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu