Polska

Grono.net udostępnia swoją platformę aplikacyjną !

GM
Grzegorz Marczak
17

Przyznam, że nie spodziewałem się iż Grono.net będzie wykazywać jakieś większe inicjatywy - a jednak. Kilka dni temu serwis poinformował, że otwiera się na zewnętrzne aplikacje i programistów. Oznacza to z tego co rozumiem, że powstanie platforma developerska rodem z Facebooka. Każdy może spróbow...

Przyznam, że nie spodziewałem się iż Grono.net będzie wykazywać jakieś większe inicjatywy - a jednak. Kilka dni temu serwis poinformował, że otwiera się na zewnętrzne aplikacje i programistów. Oznacza to z tego co rozumiem, że powstanie platforma developerska rodem z Facebooka.

Każdy może spróbować swoich sił tworząc aplikacje dla użytkowników tego serwisu. Formalnymi wymaganiami jest zgodność z API (co jest chyba oczywistością) oraz z regulaminem Grona, reszta w naszych rękach. Podobnie jak w przypadku Facebooka stworzony został też katalog aplikacji z którego możemy wybrać to czego chcemy w serwisie używać.

Moim zdaniem bardzo dobry ruch ze strony Grona - serwis nie ma za wiele do stracenia ponieważ według wszelkich statystyk jego popularność bardzo mocno spada, a tuż za plecami jest Facebook który systematycznie przejmuje użytkowników.

Pytanie tylko czy to pomoże zahamować niekorzystny trend? W przypadku Facebooka otwartość była strzałem w dziesiątkę, trudno jednak oceniać ruch Grono przez tego typu porównania. Z pewnością zaoponowanie użytkownikom nowych funkcjonalności wpłynie na atrakcyjność serwisu - można jedynie zastanawiać się czy już nie jest za późno.

Jeśli platforma Grona odniesie sukces (a jednym z zagrożeń może być małe zainteresowanie ze strony developerów) to z pewnością następnym serwisem, który zdecyduje się na taki krok będzie Nasza-Klasa. I wtedy zacznie robić się naprawdę ciekawie bo dobrze zrobiona aplikacja, która będzie popularna w NK ma szanse na zarobienie naprawdę konkretnych pieniędzy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

gronoFacebookgrono.net