Android

Google udostępnia obsługę RCS z szyfrowaniem end-to-end

Krzysztof Kurdyła
Google udostępnia obsługę RCS z szyfrowaniem end-to-end
12

O formacie RCS, następcy popularnych SMS-ów słychać już co najmniej od kilku lat. Nowoczesny protokół, umożliwiający przesyłanie nielimitowanych wiadomości tekstowych, ale też plików czy multimediów ma jednak dość wyboistą drogę na telefony zwykłych użytkowników. Ponieważ wcześniej wymagał czynnego współdziałania operatorów, jego implementacje są robione i nawet w ramach pojedynczych firm często bardzo wybiórczo. Jakiś czas temu Google straciło cierpliwość i obiecało, że udostępni go użytkownikom Androida z poziomu aplikacji Android Messages.

Cały świat (prawie)

Walka z wprowadzeniem nowego formatu trwała prawie dwa lata, ale w końcu zobaczymy jej efekty. W becie Android Messages nie dość, że RCS zostały już zaimplementowane, to jak się okazuje, wprowadzono do nich także szyfrowanie end-to-end, którego brak był szeroko krytykowany przez specjalistów. Usługa działa już wszędzie tam, gdzie dostępne są usługi Google. Jednym wyjątkiem jest Rosja oraz oczywiście Chiny, w których Google Services są całkowicie zablokowane.

Szyfrowanie

Szyfrowanie działać będzie tylko w przypadku komunikacji pomiędzy dwiema osobami, obie muszą mieć też nową wersję aplikacji. Nie podano jeszcze żadnych szczegółów na temat dostępności szyfrowania w czatach grupowych. Co ciekawe, Google w przypadku szyfrowania nie zdecydowało się na autorskie rozwiązania, korzysta z protokołu Signala. W przypadku gdy nasz rozmówca nie posiada Android Messages, komunikacja będzie wykonywana przy pomocy technologii SMS i MMS.

Nie jest to jednak koniec problemów z tym niełatwym wdrożeniem. Implementacja, którą stworzyło Google, w zakresie wspomnianego szyfrowania nie jest częścią tzw. Profilu Uniwersalnego, standardu koniecznego do powszechnego przejęcia tej technologii przez wszystkie zainteresowane podmioty. To powoduje, że w przypadku implementacji dokonanych przez inne podmioty szyfrowanie Google nie będzie działać. Google chce jednak współpracy w tym zakresie i być może ich determinacja w końcu zakończy erę SMS i upowszechni ten nowoczesny standard.

Źródło: [1]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu