Android

Android TV w wersji na procesory x86, tchnij życie w stary komputer

Kamil Pieczonka
Android TV w wersji na procesory x86, tchnij życie w stary komputer
Reklama

Android TV nie jest może idealnym rozwiązaniem Smart TV, ale przez ostatnie lata cieszy się coraz większą popularnością. Rozwiązanie to wykorzystuje nie tylko kilku producentów telewizorów, ale również inne firmy tworzące urządzenia wpinane w port HDMI, które każdy ekran mogą wzbogacić o możliwości Smart TV. Teraz taka funkcja trafi również na komputery PC.

Android TV na x86

Niestety port Android TV na procesory x86 nie jest oficjalnym projektem Google, a pracą kilku zapaleńców z forum XDA Developers, więc nie jest to jeszcze w pełni funkcjonalne rozwiązanie. Nie mniej jednak może to być ciekawa alternatywa na wykorzystanie starego komputera/laptopa, bo wymagania całego systemu nie są duże. Wiele osób kupuje dzisiaj urządzenia pokroju Mi TV Stick, aby zwiększyć możliwości multimedialne swojego telewizora i ma to w wielu sytuacjach sens, dlatego Android TV x86 może być całkiem ciekawym rozwiązaniem.

Reklama

Niestety jak przystało na nieoficjalny projekt, ma on swoje bolączki i nie wszystko działa tak jak powinno. Największy problem to brak certyfikacji Widevine L1 przez co najnowsze wersje aplikacji Netflix i Amazon Prime nie będą działać. Zawsze jednak pozostaje uruchamianie tych serwisów w przeglądarce, choć to ponownie tylko proteza, która nie ma wiele wspólnego z wygodą. Jest też opcja instalacji mobilnej wersji Netfliksa, o czym informuje sam zainteresowany. Testowa wersja działa na bazie Androida 9.0, ale aby uzyskać pełną funkcjonalność, twórcy zamierzają wkrótce przejść na wersję 7.1.2, czyli cofnąć się o dwie generacje.


Cały system można pobrać w formie bootowalnego pliku ISO, który możemy nagrać na płytę DVD lub pendrive'a (933 MB) i zainstalować na dowolnym komputerze PC, który spełnia poniższe wymagania:

CPU: 1.2 GHz, dwurdzeniowy, obsługa 64bit;
RAM: min. 1 GB minimum, rekomendowane 2 GB;
Pamięć: min. 8GB wolnej przestrzeni, najlepiej 16 GB lub więcej z racji dodatkowych aplikacji;
GPU: min. 64MB pamięci wideo, Intel Iris/HD/GMA, Nvidia GeForce, AMD Radeon/FirePro;
Wyświetlacz: min. 1280x720, aspect ratio: 16:9, 16:10 lub 17:9.

Skoro wspominałem już o tych złych rzeczach jak brak Netfliksa czy Amazon Prime, to warto wspomnieć też o tych dobrych, czyli pełnym wsparciu dla YouTube'a, wbudowanej funkcji Chromecasta, dostęp do sklepu Google Play oraz obsługa wszelkich protokołów sieciowych (Ethernet, WiFi, Bluetooth). Dzięki takim aplikacjom jak Kodi może to być też bardzo dobre i wygodne narzędzie streamowania multimediów np. z dysku sieciowego. Więcej szczegółów znajdziecie w linku poniżej.

źródło: Android TV x86

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama