Moje przemyślenia

Google udostępnia API dla Hangouts rzucając wyzwanie konkurencji

Jan Rybczyński
Google udostępnia API dla Hangouts rzucając wyzwanie konkurencji
7

Ciekawym uzupełnieniem dla otworzenia się serwisu społecznościowego Google+ dla wszystkich, o czym poinformował Grzegorz Marczak, jest udostępnienie API dla Hangouts. Dla osób nie korzystających z G+ przypomnę, że Hangouts to nowa jakość jeśli chodzi o wideo-rozmowy, które można prowadzić bezpośredn...

Ciekawym uzupełnieniem dla otworzenia się serwisu społecznościowego Google+ dla wszystkich, o czym poinformował Grzegorz Marczak, jest udostępnienie API dla Hangouts. Dla osób nie korzystających z G+ przypomnę, że Hangouts to nowa jakość jeśli chodzi o wideo-rozmowy, które można prowadzić bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Na dodatek swoją funkcjonalnością (możliwość uczestniczenia naprawdę dużej ilości osób w wideokonferencji i nie tylko, więcej w artykule Grzegorza) Hangouts deklasuje konkurencję. To dopiero początek, po udostępnieniu API możemy spodziewać się znacznie więcej.

Co zatem deweloper jest w stanie zrobić za pomocą API dla Hangouts? Jako przykład można przytoczyć możliwość wspólnego oglądania filmu na YouTube. Wiele osób widzi ten sam moment filmu. Jeśli ktoś z biorących udział w spotkaniu zatrzyma film, zatrzyma się on również u innych osób. To samo dotyczy przewijania. Można to porównać do wspólnego oglądania filmu przed jednym monitorem. Nie ma problemu, żeby pokazać komuś konkretny fragment, czy omówić wideo scena po scenie, pisząc w trakcie oglądania na czacie, lub zatrzymując film, wtedy głos automatycznie przełącza się z ścieżki dźwiękowej filmu, na mikrofony osób biorących udział w spotkaniu.

Akurat opisana funkcja Hangouts została wprowadzona przez Google, ale stanowi dobry przykład. Dzięki API każdy deweloper może wykorzystać Hangouts na swój sposób, proponując inne rozwiązania. Już w niedługim czasie powinniśmy być świadkami całej gamy rozmaitych pomysłów na wykorzystanie tego narzędzia. Sam Google przyznaje, że do tej pory spotkał się z nietuzinkowymi zastosowaniami w postaci lekcji grania na gitarze, czy spotkań dla pisarzy.

Na razie API jest dostępne w formie testowej a Google czeka na uwagi od deweloperów, zachęcając jednocześnie do zapoznania się z dokumentacją i zarejestrowania się.

Naprawdę ciekawy jestem jakimi pomysłami zaskoczą nas deweloperzy. Już na obecnym etapie Hangouts jest dla mnie bezkonkurencyjne a zapowiada się, że będzie jeszcze lepiej.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnym blogu platformy Google+.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleapiHangouts