Google

Google tylko od 18 lat - bo tak trzeba?!

GM
Grzegorz Marczak
7

Wszyscy wiemy jakie internetowe serwisy mają ograniczenia wiekowe - nikt chyba jednak nie przypuszczał, że do tego typu serwisów zalicza się również Google wraz z wszystkim swoimi produktami. Dziennikarz z Cnet.com jako chyba jeden z nielicznych przeczytał warunki na jakich można korzystać z serw...

Wszyscy wiemy jakie internetowe serwisy mają ograniczenia wiekowe - nikt chyba jednak nie przypuszczał, że do tego typu serwisów zalicza się również Google wraz z wszystkim swoimi produktami.

Dziennikarz z Cnet.com jako chyba jeden z nielicznych przeczytał warunki na jakich można korzystać z serwisów google i oto co znalazł w środku.

"You may not use ... Google's products, software, services and web sites ... and may not accept the Terms if ... you are not of legal age to form a binding contract with Google.

Warto zwrócić uwagę na określenie "legal age" które w skrócie oznacza wiek powyżej 18 lat. Pracownik Google próbował tłumaczyć ten zapis faktem, że do zaakceptowania warunków serwisu (czyli zawarcia umowy) prawo w stanach zjednoczonych wymaga pełnoletności - stąd też zapisy w warunkach używania serwisów google.

Powyższe paragrafy oznaczają, że na przykład mój 7 letni syn który jest użytkownikiem serwisów Google łamie ich warunki i powinien natychmiast przestać korzystać z produktów tej firmy.

Autor artykułu na CNET sprawdził czy zapis w warunkach google odnośnie wieku to tylko spełnienie prawnych wymagań. Okazało się jednak, że serwisy społecznościowe takie jak Facebook czy Myspace dopuszczają znacznie młodszych użytkowników (od 14 roku życia).

Prawdopodobnie przyczyną dla których google trzyma takie zapisy w warunkach i regulaminach jest fakt, że w przeciwieństwie do serwisów społecznościowych nie jest w stanie poznać wieku swoich użytkowników. Teoretycznie możliwa jest sytuacja w której Google pozwane będzie przez rodziców nieletnich którzy dzięki wyszukiwarce obejrzeli parę filmów z "golizną".

Ciekawe co by się stało gdyby przejrzeć dokładnie warunki i regulaminy innych dużych serwisów w internecie - może okazało by się, że ze względów prawnych lepiej aby niepełnoletni w ogóle nie korzystali z internetu (z czego z pewnością cieszyła by się spora część rodziców) :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleFacebook