Google

Google w końcu uruchamia RCS. Bez czekania na operatorów

Piotr Kurek
Google w końcu uruchamia RCS. Bez czekania na operatorów
51

Wydawać by się mogło, że na ogólnoświatowe wprowadzenie protokołu komunikacji RCS przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Google starało się wywrzeć wpływ na operatorów z wielu krajów, jednak ich opieszałość sprawiła, że firma postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i zaoferować użytkownikom Androida nowe rozwiązania bez patrzenia na telekomy.

RCS w swoich założeniach ma być tym, czym dla użytkowników ekosystemu Apple jest iMessage. Wygodne, zastępujące SMS-y - MMS-y, narzędzie komunikacji, które oprócz wysyłania tekstu, umożliwia bezproblemowe i szybkie przesyłanie treści multimedialnych. Google, mimo trwających od wielu miesięcy rozmów, nie jest w stanie dogadać się z operatorami działającymi na rynkach całego świata, którzy mieli po swojej stronie wprowadzić rozwiązania oferowane przez firmę z Mountain View. A to ich zaangażowanie w projekt miało pozwolić użytkownikom urządzeń z Androidem na bezproblemowe komunikowanie się bez konieczności sięgania po starzejące się technologie SMS, czy MMS. Google nie zamierza się jednak poddawać i już w tym miesiącu uruchomi RCS dla pierwszych użytkowników.

Zobacz też: Czy operatorzy komórkowi w Polsce będą wspierać RCS od Google? Zapytaliśmy ich o to

Komunikator (czat) oferujący rozwiązania oparte o RCS (Rich Communication Services) pojawi się w stworzonej i rozwijanej przez Google aplikacji Wiadomości na Androida, która zastępuje standardowe rozwiązania do wysyłania SMS-ów i MMS-ów. Zaimplementowany protokół pozwoli użytkownikom z Wielkiej Brytanii i Francji na dobrowolne zapisanie się do korzystania z funkcjonalności RCS jeszcze w tym miesiącu. A te znoszą limity pojedynczych wiadomości SMS, pozwalają na przesyłanie załączników do 100 MB, czy prowadzenie rozmów grupowych. Google chciałoby żeby do końca roku z nowych rozwiązań korzystali użytkownicy z wielu innych krajów, jednak w chwili obecnej nie znamy dokładnych terminów oraz rynków, na których RCS zawita do grudnia 2019 r. Rozpowszechnianie standardu na dużo większą skalę ma odbywać się w przyszłym roku.

Najważniejszą wadą RCS wciąż pozostaje brak szyfrowania typu end-to-end, z którego korzysta iMessage, WhatsApp, Telegram, czy inne komunikatory. Google jest tego świadome i rozważa różne opcje podniesienia bezpieczeństwa użytkowników. Informuje też, że wiadomości przesyłane między użytkownikami są usuwane z serwerów zaraz po odebraniu ich przez adresata.

Źródło: The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu