Moje przemyślenia

Google Play i tajemniczy Błąd 941

Grzegorz Marczak
Google Play i tajemniczy Błąd 941
22

Autorką tego wpisu jest Sylwia Schwarz. Błąd 941 jest przyczyną nie lada zamieszania w Google Play. To właśnie z jego powodu przy okazaji debiutu GTA: Vice City oraz Modern Combat 4: Zero Hour setki fanów obu serii przeżyło prawdziwy koszmar. Po zakupie aplikacji Rockstar Games inc. lub Game...


Autorką tego wpisu jest Sylwia Schwarz.

Błąd 941 jest przyczyną nie lada zamieszania w Google Play. To właśnie z jego powodu przy okazaji debiutu GTA: Vice City oraz Modern Combat 4: Zero Hour setki fanów obu serii przeżyło prawdziwy koszmar.

Po zakupie aplikacji Rockstar Games inc. lub Gameloftu zamiast pobrania pakietu danych umożliwiające rozpoczęcie emocjonującej rozgrywki pojawiał się komunikat o Błędzie 941. W dniu premiery GTA: Vice City (6 grudzień) użytkownicy aplikacji oraz aktywni komentatorzy wielu zachodnioeuropejskich forów winą za taki stan rzeczy obarczali deweloperów. Gdy podobny problem pojawił się w wypadku dzieła ze stajni Gameloft (10 grudnia), pojawiły się nowe podejrzenia.

Za pojawienie się Błędu 941 odpowiedzialne jest prawdopodobnie Google Play, które po nowych aktualizacjach nie radzi sobie z niektórymi aplikacjami, których dodatkowe pakiety „ważą zbyt wiele“ (Pakiet GTA: Vice City to 1,4 GB, a Modern Combat 4: Zero Hour 1,9 GB). Tezę o „winie“ Google Play może potwierdzić również wypadek Broken Sword II: Smoking Mirror (Revolution Software Ltd), który podobnie jak wspomniane aplikacje wykazuje tendencję do zgłaszanie problemu Błędu 941 (wielkość pakietu aplikacji to „skromne“ 717 MB).

Każdy z producentów w inny sposób zareagował na zaistniałą sytuację. Rockstar, który za wszelką cenę starał się powiązać czasowo debiut jubileuszowej edycji GTA w wersji na Androida i iOS po otrzymaniu przez aplikację setek jednogwiazdkowych komentarzy (Google Play) zdjął grę z marketu i zamieścił na swej stronie lakoniczną informację na temat tych działań.

Gameloft pojawiający się błąd początkowo traktował jako error dotykający jedynie pewnej grupy użytkowników. 10 grudnia na stronie aplikacji w markecie Google można było znaleźć instrukcję działania na wypadek pojawienia się błędu. Lawinowo rosnąca ilość negatywnych komentarzy zmusiła jednak producentów do wycofania aplikacji z marketu w dniu 11 grudnia. Co istotne Gameloft potraktował problem poważnie – oprócz instrukcji polegającej podjęciu dwóch kroków: 1 - oczekiwaniu 60-90 minut, na to by aplikacja prawdopodobnie zainstalowała się w pełni oraz 2 – oczyszczeniu pamięci cache Google Play i ponownej próbie pobrania MC4. Jeśli użytkownik dokonywał czyszczenia pamięci cache (rekomendowane działanie) informacja o płatności znikała z systemu, który sugerował konieczność ponownego nabycia programu.

W celu uspokojenia fanów oraz naprawy swego już nadszarpniętego wizerunku Gameloft działał bardzo szybko – wg opinii z kilku forów internetowych po skontaktowaniu się z tym francuskim producentem ten w przeciągu kilku minut umożliwiał powtórne pobranie aplikacji bez dodatkowych opłat.

Revolution na swej stronie internetowej udostępniło obszerną informację związaną z wyeliminowaniem skutków Błędu 941. Pierwszym krokiem wg Revolution jest odczekanie kilku godzin (!), w czasie których być może uda się pobrać remasterowaną wersję Broken Sword II. Jeśli działania te nie przyniosą skutku zamiast opcji powtórnego zakupu i refundacji pierwotnej transakcji Revolution radzi pobranie aplikacji spoza marketu – dzięki możliwością oferowanym przez Dropbox programiści po kontakcie z nimi i weryfikacji w Google Play prześlą na nasz sprzęt potrzebne pliki instalacyjne.

Problem Błędu 941 co jakiś czas paraliżuje wysokobudżetowe (tak więc przeważnie zajmujące sporo miejsca w pamięci) produkcje w Google Play. Przedostatnia fala „popularności“ Error 941 miała miejsce w marcu. Miejmy nadzieję, że problem ten stanie się coraz mniej popularny, a z czasem przestanie istnieć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google Play