Felietony

Lego dla dorosłych - nowa, uniwersalna platforma hardware'owa. Chciałbym taką "zabawkę" na święta

Jan Rybczyński
Lego dla dorosłych - nowa, uniwersalna platforma hardware'owa. Chciałbym taką "zabawkę" na święta
Reklama

Mało jest równie mocno działających na wyobraźnie projektów, co w robotyce i automatach CNC. Skonstruowanie działającego robota, który samodzielnie wy...

Mało jest równie mocno działających na wyobraźnie projektów, co w robotyce i automatach CNC. Skonstruowanie działającego robota, który samodzielnie wykonuje dowolne czynności jest marzeniem chyba każdego geeka i nie tylko. Rzecz w tym, że skonstruowanie robota łączy trzy dziedziny: oprogramowanie, elektronikę i mechanikę. Zarówno w przypadku oprogramowania jak i elektroniki istnieje wiele open source'owych projektów takich jak Arduino, Raspberry Pi. Problem polega na tym, że wciąż brak standardowych rozwiązań ułatwiających konstrukcję mechaniczną. Makeblock chce rozwiązać ten problem.

Reklama


Najlepszym przykładem na brak standardowej platformy do budowania konstrukcji mechanicznych jest powszechne wykorzystywanie w tym celu Lego. Przykład? Proszę bardzo: CubeStormer II, urządzenie, które ma w jak najkrótszym czasie ułożyć Kostkę Rubika, powstał właśnie na bazie Lego. Nie zrozumcie mnie źle, nie uważam, że Lego jest tylko dla dzieci i do poważniejszych projektów się nie nadaje. Nadaje się świetnie i właśnie CubeStormer II jest tego przykładem, sam z resztą nie mogę się doczekać kiedy syn będzie na tyle duży, że będę mógł bawić się razem z nim Lego Technic i Lego Mindstorms, a prezenty będą doskonałą wymówką, żeby sprowadzić do domu kolejny zestaw. :) Mimo wszystko plastikowe klocki nie nadają się do wszystkiego, mają swoje ograniczenia. Przydałaby się bardziej wytrzymała, bardziej uniwersalna platforma mechaniczna kompatybilna z standardowymi częściami dostępnymi w sklepach, takimi jak łożyska, silniki elektryczne i płytki elektroniczne, takie jak choćby Arduino właśnie.

Właśnie tę lukę chcę wypełnić Makeblock, ułatwiając wszelkie konstrukcje mechaniczne, dając większą wytrzymałość, elastyczność i kompatybilność niż Lego. W założeniu jest to zestaw aluminiowych części mechanicznych, przekładni, silników i wielu innych elementów. W przeciwieństwie do samodzielnego konstruowania robotów od zera, wystarczy mieć śrubokręt aby przy pomocy Makeblock skonstruować cokolwiek, co podpowie nam wyobraźnia. Elementy są na tyle wytrzymałe, że niewielki, 4 kołowy pojazd jest wstanie przetrwać ciężar o wadze dorosłego człowieka.


Unikalne cechy projektu to: możliwość przykręcenia śrub w dowolnym miejscu elementów konstrukcyjnych, a nie tylko w z góry ustalonych, nagwintowanych otworach oraz kompatybilność z niektórymi elementami lego. Dodatkowo powstała mobilna aplikacja na Androida, która pozwala sterować zbudowanymi robotami i pojazdami. Twórca zapewnia, że obecne w zestawie części były opracowywane przez ponad rok i zwykle jest to 6 lub 7 rewizja, która w drodze wielu konstrukcji i eksperymentów została udoskonalona.


Co można zrobić przy pomocy Makeblock? Oczywiście nie ma kompletnej listy, wszystko zależy od naszej wyobraźni. Przykłady obejmują samojezdny pojazd, który możemy zrobić w mniej niż 10 minut, ploter rysujący pisakiem na dużych płaszczyznach czy automatyczna szyna, po której może przemieszczać się aparat fotograficzny w celu zrobienia płynnych ujęć wideo i zaawansowanych projektów timelapse.

Reklama


Makeblock chce się rozwijać i zdobyć fundusze na zaprojektowanie nowych elementów zestawu oraz uruchomienie produkcji na większą skalę, w tym celu ogłosił zbiórkę funduszy na Kickstarterze. W ramach wsparcia projektu można zamówić rozmaite zestawy, rozpoczynające się od 25$ za szkielet pojazdu, sięgające aż 690$ za najbogatszy zestaw Hakera i 840$ za zestaw edukacyjny. Wszystko wskazuje na to, że zbiórka zakończy się sukcesem, bo projekt ma dość skromne potrzeby. Celem zbiórki jest 30 000 dolarów, podczas gdy zebrano już ponad połowę a do końca akcji zostało jeszcze 37 dni. Makeblock posiadają również własną stronę www. Warto obejrzeć poniższy film, mimo, że jakość dźwięku jest dość słaba - muzyka zagłusza narratora.

Reklama

Muszę powiedzieć, że projekt bardzo mi się podoba i chętnie sam pobawiłbym się w budowanie różnych mechanicznych konstrukcji. Co prawda programista ze mnie żaden, a na elektronice znam się tak sobie, ale ponieważ wszystkie kompatybilne platformy są otwarte, bez wątpienia znalazłbym wiele gotowych instrukcji i pomoc wśród społeczności. Przydałoby się, aby zestawy jak i poszczególne elementy były dostępne w lokalnych sklepach, albo przynajmniej w Polsce. Ściąganie części zza granicy za każdym razem jak nam czegoś zabranie byłoby mocno kłopotliwe, ale podejrzewam, że na taką dostępność nie możemy na razie liczyć. Może w takim razie powinien powstać polski odpowiednik Makeblock?

Na Makeblock natrafiłem dzięki serwisowi Wired.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama