13

Google opatentowało wygląd swojej wyszukiwarki

Po prawie pięciu latach oczekiwanie firma Google doczekała się przyznania patentu na wygląd strony z wyszukiwarką (D599,372). Wniosek patentowy zawierał pojedyncza ilustrację przestawiającą interfejs strony Google.com, czyli duży box z miejscem na wpisanie wyszukiwanej frazy, dwa guziki pod spodem i trochę linków tekstowych. Ten spartański wygląd jak wiem jest cechą charakterystyczną tej wyszukiwarki i chyba […]

Po prawie pięciu latach oczekiwanie firma Google doczekała się przyznania patentu na wygląd strony z wyszukiwarką (D599,372).
Wniosek patentowy zawierał pojedyncza ilustrację przestawiającą interfejs strony Google.com, czyli duży box z miejscem na wpisanie wyszukiwanej frazy, dwa guziki pod spodem i trochę linków tekstowych. Ten spartański wygląd jak wiem jest cechą charakterystyczną tej wyszukiwarki i chyba dumą całej firmy.

Według Wikipedii Design Patent to :

In the United States, a design patent is a patent granted on the ornamental design of a functional item. Design patents are a type of industrial design right. Ornamental designs of jewelry, furniture, beverage containers (see Fig. 1) and computer icons are examples of objects that are covered by design patents.


Ciekawe więc w jakim celu Google opatentowało swoją stronę główną. Nie jest to przecież ani coś o unikalnych walorach graficznych, ani też specjalnie innowacyjny układ – nie można też być chyba pewny, że przed Google nikt nie zastosował search boxa z dwom przyciskami pod spodem.

Nie podejrzewam aby Google szukało możliwości na ściganie w sądzie Yahoo, Ask.com i innych wyszukiwarek o podobnym układzie. Niektórzy sugerują, że może chodzi o odstraszenie potencjalnych twórców tego typu narzędzi w internecie. Swoją drogą zastanawiam się co w US jeszcze można opatentować, Google ma jeszcze patent na wygląd strony z wynikami wyszukiwania. Nie wykorzystywała go jednak przeciwko konkurencji.

Co może być dalej? Facebook opatentuje układ „streamu”?, a może Digg zgłosi patent na głosowanie nad artykułami (to byłby pogrom). Twitter starał się opatentować słowo „tweet” ale z tego co pamiętam nie udało się – czyli są jeszcze jakieś granice rozsądku.

obrazek pochodzi z bloga readwriteweb.com