Apple

Google Maps z nową funkcją w Apple Car Play, wraca też nawigacja na zegarku

Kamil Pieczonka
Google Maps z nową funkcją w Apple Car Play, wraca też nawigacja na zegarku
0

Od dłuższego czasu mam wrażenie, że Apple Car Play pod względem funkcjonalnym wyprzedziło Android Auto i wygląda na to, że ta przewaga tylko się powiększa. Tym razem za sprawą Google, które wprowadziło istotną aktualizacje do swoich map na iOS.

Mapy i odtwarzacz audio na jednym ekranie

W Apple Car Play od wersji iOS 13 dostępny jest zmieniony i rozbudowany ekran główny. Do tej pory tylko w połączeniu z mapami od Apple dawał dostęp na jednym ekranie do dodatkowych funkcji, związanych na przykład z odtwarzaniem muzyki. Teraz te same możliwości będziemy mieć w połączeniu z mapami Google dostępnymi na iOS. Apple dodało taką możliwość w iOS 13.4 i Google skrzętnie z tego skorzystało. Najnowsza aktualizacja aplikacji wprowadza obsługę funkcji "dashboard", która pozwala wyświetlać jednocześnie mapę, wskazówki dojazdu oraz interfejs naszej aplikacji muzycznej. Może to być Spotify, Muzyka od Apple albo np. odtwarzacz audiobooków. Wcześniej aby dokonać zmiany utworu konieczne było przełączenie się na daną aplikację.

W Android Auto jest tylko namiastka takiej funkcjonalności, a mianowicie informacje z ostatnio używanej aplikacji wyświetlane są na dolnym pasku. Funkcjonalność tego rozwiązania jest jednak znikoma, bo sprowadza się w zasadzie do możliwości przerwania rozmowy telefonicznej, wybrania kolejnego utworu lub np. wyświetlenia pojedynczej wskazówki dojazdu z nawigacji. Car Play pod tym względem jest znacznie lepiej rozplanowane i bardziej przyjazne dla użytkownika.

Aktualizacji doczeka się również aplikacja map Google dla Apple Watch. 3 lata temu dostępna była tam funkcja nawigacji "turn-by-turn", która nagle zniknęła. Teraz powraca w wielkim stylu i powinna pozwolić nam na sprawniejsze poruszanie się po nieznanym mieście. Mapy Google pomagają niż tylko podczas jazdy samochodem, ale w wersji na zegarek przede wszystkim podczas spacerów czy korzystania z komunikacji miejskiej. Zmiany w Car Play powinny już być widoczne jeśli macie najnowszą wersję aplikacji map od Google, nowa wersja na zegarki Apple Watch pojawi się w nadchodzących tygodniach.

źródło: Google

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu