Google

Google i Microsoft stawiają na 4K Ultra HD. Jest tylko jeden problem

Konrad Kozłowski
Google i Microsoft stawiają na 4K Ultra HD. Jest tylko jeden problem
15

Przed kilkoma dniami z niekrytym zadowoleniem pisałem o wprowdzeniu do oferty Hulu treści w rozdzielczości 4K Ultra HD. Po delikatnej stagnacji w poprzednich miesiącach teraz nastąpiło coś, na co maniacy jakości czekali bardzo długo - oprócz serwisów streamingowych teraz także sklepy oferują filmy w ultrawysokiej rozdzielczości.

Delikatnie po terminie, ale Google dotrzymało słowa - wraz z pojawieniem się na rynku Chromecast Ultra asortyment Filmów Google Play poszerzył się o produkcje w 4K Ultra HD. Jest ich aktualnie dokładnie 125, ale oczywiście lista ta będzie wraz z upływem czasu poszerzana. Z kwestii technicznych warto nadmienić, że Google stosuje kodek VP9 w przypadku swojego sklepu i ma on zapewnić odpowiedni balans pomiędzy jakością obrazu a buforowaniem treści.

Na jakich urządzeniach oferta 4K jest dostępna? Niestety, tu natrafiamy na pierwszy zgrzyt, ponieważ na liście nie pojawiają się wszystkie oczekiwane sprzęty. Wśród wspieranych znajdują się Chromecast Ultra, telewizory Sony Bravia oraz przystawka Xiaomi Mi Box 3. Czego zabrakło? Chociażby Nvidii Shield TV, która jest w Polsce oficjalnie sprzedawana. Nie wiemy, czy będzie ona obsługiwała filmy w 4K z Google Play, ale mam nadzieję, że tak się właśnie stanie.

Z działaniami nie zwleka także Microsoft, który przygotowuje się do wprowadzenia produkcji w Ultra HD do swojego sklepu na urządzeniach z Windows 10 oraz Xboksie One. Nie znamy jeszcze konkretnych tytułów, ale można podejrzewać, że częściowo będą one pokrywały się z tymi oferowanymi w innych miejscach.

Jeden, "niewielki" problem

Takie wieści zza oceanu mogą cieszyć, szczególnie takich widzów jak ja, ale niestety tylko połowicznie. W obecnej chwili żaden sklepów nie będzie dostępnym dla Polaków rozwiązaniem - oferta 4K od Google obejmuje jedynie Stany Zjednoczone i Kanadę, zaś Microsoft do tej pory nie wprowadził nawet nad Wisłę własnych sklepów z filmami czy muzyką.

Jedynymi sposobami na sięgnięcie po 4K Ultra HD w Polsce to subskrypcja Netfliksa lub zakup nośników 4K Ultra HD Blu-Ray. Co prawda niektórzy producenci telewiozrów współpracują z naszymi rodzimymi dystrybutorami i potrafią zaproponować polskie produkcje (Prawo Agaty, Pakt) w rozdzielczości UHD, ale tylko na wybranych modelach telewizorów danej marki.

Miejmy nadzieję, że sytuacja będzie się zmieniać, a jednym z piewszych istotnych wydarzeń na polskim rynku będzie otwarcie dostępu do usługi Amazon Prime Video, gdzie już teraz wachlarz tytułów jest dość szeroki.

Zrzuty ekranu


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu