Felietony

Komunikatory Google to wciąż jeden wielki bałagan - nowości w Duo są tego doskonałym przykładem

Kamil Świtalski
18

Google wciąż ma chaos w swoich komunikatorach - a żeby było jeszcze ciekawiej, do swojego "mobilnego" komunikatora Duo dodaje zestaw nowości. W tym opcję wideokonferencji na komputerze.

Czasem mam wrażenie, że Google jest mistrzem spóźniania się na własną imprezę. Ich komunikatory od kiedy pamiętam były lata świetlne przed konkurencją: gTalk (teraz Hangouts) zawsze był moim faworytem: dostępnym w przeglądarce, dedykowanej aplikacji i na smartfonie. Wszędzie bez problemu. Ale najwyraźniej to dla Google było zbyt fajne i zaczęli się rozdrabniać, zamykać, zmieniać nazwy i co tylko. Obecnie Hangouts jest na wymarciu, ale nie jest -- a przecież jest Hangouts Meet. Przepraszam: obecnie usługa nazywa się Google Meet i jest dostępna za darmo. Do tego po drodze wpadły dwa rozbijające funkcjonalności komunikatory: pierwszy nadawał się wyłącznie do czatów (Allo -- już zresztą zamknięty), drugi do wideo -- Duo. I to właśnie ten drugi doczekał się aktualizacji na miarę problemów 2020... dość mocno zresztą przeczącej jego pierwotnej idei.

google duo

Google Duo teraz dostępny w przeglądarce

O ile mnie pamięć nie myli, Google Duo miał być komunikatorem w 100% mobilnym. Takim po który wszyscy sięgają tylko na smartfonie, bo przecież dla uniwersalnych rozwiązań Google miało już Hangouts. Jakby co -- to już nieaktualne, bo teraz firma pozwoli cieszyć się grupowymi wideorozmowami także w przeglądarce Chrome. Co więcej: aby nie pozostawać w tyle za konkurencją, Google Duo doczeka się łatwej organizacji grup rozmówców oraz trybu rodzinnego. Ten ostatni będzie dodawał zestaw filtrów, naklejek i dodatków które mogą urozmaicić rozmowy i przykuć do ekranów na dłużej najmłodszych użytkowników. Z myślą o nich też ukryje przyciski "wycisz" oraz "rozłącz" -- by przypadkiem ich nie wcisnąć. Aha -- a w bonusie komunikator dostaje też jedną z najgorszych tech-reklam jakie kiedykolwiek widziałem ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=58JcHKgAm5o

Część nowości powinna być dostępna już teraz (tryb rodzinny) -- inne mają dotrzeć za kilka tygodni. Ale to Google -- więc prawdopodobnie wszystko i tak udostępniane będzie falami.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu