Google

Google Drive i wszystko, co warto o nim wiedzieć

Redakcja Antyweb
Google Drive i wszystko, co warto o nim wiedzieć
48

Dysk Google to jedna z najpopularniejszych i najbardziej niezwykłych usług do przechowywania plików w chmurze. Co ją wyróżnia?

Dysk Google — co to za usługa? Jak działa?

Dysk Google (Google Drive) to usługa do przechowywania plików w chmurze będącą jednym z produktów firmy Google. Umożliwia ona przechowywanie, udostępnianie i synchronizowanie plików między różnymi urządzeniami oraz pomiędzy użytkownikami. Dysk Google umożliwia użytkownikom przechowywanie najrozmaitszych rodzajów plików. Wśród najpopularniejszych z nich znalazły się: dokumenty, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, zdjęcia, filmy, muzyka — ale to dopiero wierzchołej góry lodowej. Bo nic nie stoi na przeszkodzie by trzymać tam zapasowe pliki konfiguracyjne, wideo, czy... nawet oprogramowanie.

W usłudze Dysk Google istnieje również możliwość udostępniania plików innym użytkownikom. Można podzielić się nimi w prosty sposób za pomocą linków, a także współpracy z innymi osobami w czasie rzeczywistym.

Kto może skorzystać z Dysku Google? Ile to kosztuje?

Dysk Google jest dostępny za darmo dla użytkowników, którzy mają konto Google, a także oferuje płatne plany z większą pojemnością przechowywania dla osób, które potrzebują więcej miejsca na swoje pliki. Standardowo bowiem wszyscy użytkownicy darmowych kont Google otrzymują 15GB, które dzielą pomiędzy szeregiem usług giganta. Dysk Google, Zdjęcia Google czy poczta Gmail są właśnie jednymi z nich. Ale jeżeli ta przestrzeń okaże się dla Was niewystarczająca — można za odpowiednią opłatą dokupić więcej miejsca w ramach pakietu Google One. Ile to kosztuje?

 • 100 GB — 8,99 zł miesięcznie (lub 89,99 zł za rok);
 • 200 GB — 13,99 zł miesięcznie (lub 139,99 zł za rok);
 • 2TB — 46,99 zł miesięcznie (lub 469,99 zł za rok).

Dysk Google — jak to się wszystko zaczęło? Historia usługi

Usługa Dysk Google została uruchomiona przez firmę Google w kwietniu 2012 roku. Pierwotnie była to darmowa usługa udostępniania plików w chmurze, oferująca użytkownikom 5 GB miejsca na przechowywanie danych. W ciągu kolejnych lat usługa Dysk Google była rozwijana i udoskonalana, w tym poprzez wprowadzenie płatnych opcji z większą ilością przestrzeni dyskowej. W 2014 roku, Google połączył usługi Dysk Google, Gmail i Google+ Photos w jedną platformę o nazwie Google One. Stąd też wyżej wspomniany abonament Google One,. To właśnie po jego wprowadzeniu, użytkownicy mogli wykupić różne poziomy subskrypcji, oferujące większe ilości przestrzeni dyskowej, począwszy od 100 GB aż do 30 TB. W ramach subskrypcji użytkownicy otrzymywali również dodatkowe korzyści, takie jak wsparcie techniczne i udostępnianie subskrypcji innym użytkownikom.

Wraz z dalszym rozwojem i udoskonalaniem Dysku Google, zaczął on oferować nowe funkcje Wśród tych wartych wyróżnienia bez wątpienia znajduje się możliwość tworzenia, udostępniania i edycji plików online, integrację z innymi usługami Google oraz dostęp do danych z różnych urządzeń. Usługa ta cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród użytkowników indywidualnych, jak i w małych i dużych firmach. Łatwe udostępnianie plików i współpraca nad nimi w czasie rzeczywistym okazuje się funkcja na wagę złota!

Dysk Google — najważniejsze cechy platformy!

Dysk Google od początku rozkochał w sobie użytkowników. Jeżeli jeszcze wahasz się czy warto skorzystać z przestrzeni dyskowej oferowanej przez internetowego giganta, to oto kilka najważniejszych cech platformy. To właśnie one sprawiają, że jest to tak niezwykły produkt, który tłumnie przyciąga do siebie użytkowników na całym świecie. Zarówno tych mniej, jak i tych bardziej wymagających.

POZNAN, POL - SEP 22, 2021: Laptop computer displaying logo of Google Drive, a file storage and synchronization service developed by Google
 • Dysk Google umożliwia przechowywanie plików w chmurze, przez co mamy do nich dostęp zawsze, gdy mamy dostęp do połączenia internetowego.
 • Jest usługą multiplatformową. Skorzystamy z niego na komputerach, tabletach i smartfonach — czyli wszystkich najpopularniejszych urządzeniach na rynku! Niezależnie od systemu, na wszystkich czekają na nas dedykowane aplikacje. A poza tym mamy doń dostęp z poziomu przeglądarki internetowej.
 • Można tam łatwo udostępniać i współdzielić pliki / foldery z innymi osobami. Można też decydować o tym, czy dana osoba ma tylko możliwość jedynie przeglądania, czy też edycji.
 • Tworzenie i edycja dokumentów. Dysk Google umożliwia tworzenie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji bezpośrednio w przeglądarce internetowej, a także ich edycję — do podstawowych zadań nie będzie już Wam potrzebna subskrypcja Microsoft Office!
 • Łatwe wyszukiwanie plików. Google Dysk ma wbudowany silnik wyszukiwania, który pozwala na szybkie i łatwe znajdowanie plików. Dzięki temu nie zgubicie tam nic nawet w przypadku kilkuterabajtowych danych!
 • Automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Po zainstalowaniu aplikacji na naszym urzadzeniu, można ustawić Google Dysk tak, aby automatycznie tworzył kopie zapasowe wybranych folderów i plików.  Dodatkowe bezpieczeństwo danych to mocny atut tego rozwiązania z czego doskonale zdają sobie sprawę ludzie, którzy stale pracują nad ważnymi dokumentami i boją się ich utraty. A jak wiemy ludzie dzielą się na tych którzy robią kopie zapasowe — i dopiero bedą je robić.
 • Perfekcyjna integracja z innymi aplikacjami Google. Dysk Google oferuje pełne wsparcie i integrację z takimi narzędziami jak Gmail, Kalendarz Google czy notatki Google Keep, co ułatwia korzystanie i współpracę z nimi.
 • Zawsze sprawdzimy wariant plików! Google Dysk pozwala na przejrzeć historii zmian dokonanych na danym pliku i przywrócić wcześniejszą wersję, jeśli to konieczne.
 • Dzięki Dyskowi Google możemy łatwo wysyłać duże pliki pocztą e-mail, dzięki czemu nie trzeba korzystać z zewnętrznych serwisów do udostępniania plików, a wszystko zamknięte jest w obrębie jednego ekosystemu.
 • Bezproblemowy dostęp offline. Dysk Google umożliwia pobieranie wybranych plików, co pozwala na dostęp do nich także bez dostępu do sieci!

Aktulizacja: 29.04.2023

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ChmuraGoogle Drive