Felietony

Google dogadało się z europejskimi wydawcami muzyki! Będziemy mieli Google Music w Polsce?

Kamil Mizera
Google dogadało się z europejskimi wydawcami muzyki! Będziemy mieli Google Music w Polsce?
12

Music miała być tą usługą, za pomocą której Google zamierzało nawiązać równorzędną walkę z Apple o uszy i portfele użytkowników. Jednak sama usługa przez długi czas nie była w stanie opuścić Stanów Zjednoczonych i Kanady, a tym samym Google nie było w stanie konkurować na globalnym rynku z iTunesem....

Music miała być tą usługą, za pomocą której Google zamierzało nawiązać równorzędną walkę z Apple o uszy i portfele użytkowników. Jednak sama usługa przez długi czas nie była w stanie opuścić Stanów Zjednoczonych i Kanady, a tym samym Google nie było w stanie konkurować na globalnym rynku z iTunesem. Ale ostatnio coś się w tej kwestii ruszyło i wygląda na to, że już wkrótce w Europie zabrzmi muzyka od Google.

Nie dalej jak wczoraj ogłoszono, że Google dogadało się z europejskimi wydawcami muzyki w kwestii udostępniania jej przez swoją usługę Music. Porozumienie zostało zawarte z Armonia, jednym z największych w Europie sojuszy wydawców muzyki. Na jego podstawie Google uzyskało dostęp do 5,5 miliona utworów, a umowa obejmuje aż 35 krajów. Tym samym Google będzie miało w końcu możliwość zaoferowania swoim europejskim klientom muzykę. Czy to oznacza, że będziemy mieli w końcu w Polsce możliwość kupowania i słuchania muzyki przez Google Music?

Na razie do końca nie wiadomo. Wprawdzie już dziś można wejść na stronę Google Music, ale wciąż nie jest możliwe kupowanie za jej pośrednictwem muzyki. W oficjalnym komunikacie również nie ma słowa o liście krajów, w których Google Music miałoby zacząć udostępniać muzykę. Ale jeżeli wejdziemy na stronę Armonii, która zarządza licencjami na udostępnianie muzyki online i przez

urządzenia mobilne, to możemy zobaczyć, że wśród krajów znajduje się również Polska. Można więc domyślać się, że umowa z Google przełoży się na udostępnianie muzyki przez internetowego giganta również w naszym kraju.

Dla Google umowa ta to kolejny krok, dzięki któremu firma będzie mogła rywalizować z Apple i częściowo z Amazonem na rynku europejskim. Oprócz tego oczywiście Google musi się liczyć z dość silnym Deezerem, który w parę lat zdobył dużą popularność. Poza tym 5,5 miliona utworów to wciąż dopiero początek. Dla samych wydawców muzyki jest to szansa na dotarcie ze swoim produktem do użytkowników Google, posiadaczy urządzeń z Androidem, który przecież dominuje na europejskim rynku. Na tej umowie więc skorzystają zapewne obie strony, a najbardziej skorzystają sami fani muzyki, którzy będą mieli wybór w kwestii dostawców.

Foto: EkstraBladet

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

muzykaMobileEuropa