Google

Google Chrome 86 przyniesie użytkownikom sporo nowych funkcji

Krzysztof Rojek
3

Google nie zasypia gruszek w popiele. Wraz z nową wersją ich przeglądarki przychodzą nowe funkcje. Co czeka nas w Google Chrome 86?

Google kontynuuje rozwijanie swojej przeglądarki. Pomimo dzierżenia niekwestionowanego pierwszeństwa w dziedzinie zarówno przeglądarek desktopowych jak i mobilnych, firma z Mountain View nie zamierza zostawać z tyłu, oddając w ręce użytkowników szereg nowych funkcjonalności wraz z każdą nową aktualizacją. W wersji 86, przeglądarka zyskuje nowe możliwości związane z wydajnością oraz bezpieczeństwem użytkownika.

Co nowego w Google Chrome 86?

Najważniejsza funkcja nowej przeglądarki od Google to w mojej opinii ta związana ze wsparciem dla skryptu ".well-known/change-password". Chodzi tu o sytuację, gdy jakaś witryna zostanie zaatakowana, a przechowywane w jej bazach danych login i hasło użytkownika wyciekną. Wtedy też Google Chrome nie tylko powiadomi nas o takim zdarzeniu, ale też - przekieruje nas bezpośrednio na stronę, gdzie będziemy mogli zmienić nasz hasło. Jeżeli strona nie wspiera skryptu, będziemy przekierowywani na stronę główną.

Ciekawą funkcją jest także blokowanie pobierania z mieszanych źródeł. Każda pobierana aplikacja (i archiwum) zostanie zablokowana, jeżeli jej pobieranie rozpocznie się w protokole szyfrowanym (HTTPS), a w międzyczasie przejdzie na nieszyfrowany (HTTP). Przeglądarka wprowadzi też funkcję zwaną Background Tab Throttling. Sprawi ona, że każdej nieodwiedzanej przez użytkownika (przez dłużej niż 5 min) zakładka zostanie przydzielony maksymalnie 1 proc. mocy obliczeniowej procesora. Powinno to znacznie pomóc użytkownikom słabszych maszyn w pracy na wielu zakładkach w przeglądarce.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu