Google uruchomiło usługę, która pozwoli nam utrzymywać nasz serwis internetowy w każdym aspekcie tego słowa. Oznacza to w skrócie tyle, że w pakiecie dostajemy środowisko developerskie (na razie obsługujące tylko język programowania python), miejsce na pliki oraz bazę danych. I wszystko to z gwarant...
Google uruchomiło usługę, która pozwoli nam utrzymywać nasz serwis internetowy w każdym aspekcie tego słowa. Oznacza to w skrócie tyle, że w pakiecie dostajemy środowisko developerskie (na razie obsługujące tylko język programowania python), miejsce na pliki oraz bazę danych. I wszystko to z gwarantowaną przez Google wydajnością i dostępnością.
Dostajemy, więc od google kompletnie zintegrowany pakiet, dzięki któremu jesteśmy w stanie szybko uruchomić nasz serwis za w miarę małe pieniądze.
Co jeszcze? – oczywiście korzystając z platformy google mamy też dostęp do usług jakie stworzyła ta firma, czyli na przykład integracji z gmail lub kontami google, API itp.
I wszystko to praktycznie za darmo, jeśli nie przekroczymy 5 milionów odsłon miesięcznie (na razie wszystko jest darmowe, zapewne jednak powstanie cennik obejmujący większy ruch). Trzeba przyznać, że limit ten nie jest mały i pozwoli małym serwisom internetowym na zaoszczędzenie całkiem konkretnych pieniędzy związanych z utrzymaniem infrastruktury.
Opinie o nowej usłudze i jej zakresie są jak najbardziej pozytywne, wszyscy póki co skupiają sie na liczbach, możliwościach, usługach i itp. ale.. – bo zawsze musi być jakieś ale. Oto dwie ciekawe opinie, jakie pojawiły się na blogach po tym, jak google ogłosiło uruchomienie swojej nowej usługi:
Marcin Jagodziński (blip.pl) – Marcin uważa, że trzeba uważać – to znaczy, że bardzo trudno będzie rozstać się z zintegrowanym środowiskiem google na rzecz innej platformy. Jest to dość ważny aspekt szczególnie dla startupów, które mogą patrzeć głównie na początkowe ułatwienia i oszczędności a nie dostrzegać problemów, jakie mogą pojawić się w przyszłości.
ReadWriteWebza artykułem w Businessweek.com – zauważa, że tak naprawdę Google (po spopularyzowaniu platformy) zyska pogląd (i podgląd) na wszelkiego rodzaju nowe pomysły i startupy, które powstają na bazie ich technologii (co już jest olbrzymią przewagą nad konkurencją). Komu więc jak nie google będzie najłatwiej szybko przeprowadzić transakcje kupna takiego serwisu jeszcze w momencie, kiedy nie jest znany i popularny? Czyż nie jest to coś, czego do tej pory wszyscy obawiali się ze strony koncernu Microsoft? (cytując ReadWriteWeb)
Podsumowując – Po przeczytaniu różnego rodzaju (głównie przychylnych) opinii w sieci uważam, że Google zrobiło genialny krok, w którym trudno jest podważać ich dobrą wolę a jednocześnie nie da się nie zauważyć bezpośrednich korzyści, jakie zyskują na tak konkurencyjnym rynku.
Oczywiście może grozić nam monopol, nasze dane osobowe (i naszych użytkowników) zostają w jednych i tych samych rękach, uzależniamy się coraz bardziej od jednego dostawcy itp - z wszystkimi tymi elementami będziemy musieli się zmierzyć w przyszłości bo na chwilę obecną możemy je jedynie "zauważać" i traktować jako potencjalne zagrożenie.
Bardzo jestem ciekawy pierwszych serwisów, jakie powstaną na google app - jak bardzo będzie wykorzystywana możliwość integracji z google, jak Google wspierać będzie tego typu usługi itp.
Cokolwiek by jednak nie napisać i jakichkolwiek wad i zalet byśmy nie opisywali fakt uruchomienia platformy google app zapewne jest bardzo dużym wydarzeniem jeśli chodzi o historię internetu.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu