Świat

Good Data - czeski startup dostaje kolejne miliony dolarów!

Grzegorz Marczak
Good Data - czeski startup dostaje kolejne miliony dolarów!
8

Good Data to czeski startup z siedzibą w San Francisco, który właśnie otrzymał 2,5 miliona dolarów w kolejnej rundzie finansowania (w sumie pozyskał już na rozwój 4,5 miliona!). W tej rundzie wśród inwestorów znaleźli się tacy ludzie jak Marc Andreessen. Good Data to serwis który umożliwia nam pr...

Good Data to czeski startup z siedzibą w San Francisco, który właśnie otrzymał 2,5 miliona dolarów w kolejnej rundzie finansowania (w sumie pozyskał już na rozwój 4,5 miliona!). W tej rundzie wśród inwestorów znaleźli się tacy ludzie jak Marc Andreessen.

Good Data to serwis który umożliwia nam przeprowadzanie analiz online, współpracę przy tworzeniu i budowaniu analiz, współdzielenie wyników itp. Wszystkie te możliwości daje nam aplikacja online do obsługi której nie potrzebujemy żadnych desktopowych dodatków. Mam więc hurtownie danych w internecie która nie wymaga od nas ani infrastruktury ani też zaawansowanych i kosztownych aplikacji. Autorzy twierdzą, że jest to intuicyjne i łatwe w użyciu narzędzie - na pewno z punktu widzenia końcowego użytkownika raportów (bo ktoś jedna musi przygotować dane, model danych itp a to już nie są trywialne zadania dla każdego).Świetny pomysł dla firm które potrzebują prostego narzędzia do analiz (bo jakoś nie do końca wierzę, że taki system może rywalizować z dużymi hurtowniami) i nie chcą płacić dużych pieniędzy za przerośnięte funkcjonalnie i infrastrukturalnie systemu.

Na Good Data zwrócić uwagę również dlatego, że bardzo mało jest startupów z wschodniej europy którym udaje się osiągnąć międzynarodowy sukces i pozyskać od inwestorów tak duże pieniądze.

Warto jednak wspomnieć o tym co przypomina również Techcrunch pisząc o tej inwestycji
czyli o fakcie, że za tym startupem stoi przedsiębiorcą który ma na swoim koncie takie sukcesy jak sprzedaż swoich poprzednich biznesów do firm takich jak Sun czy HP (za NetBeans dostał 10 milionów dolarów a z Systinet 105 milionów). Mając takie sukcesy na koncie jest zapewne "nieco łatwiej" zainteresować swoim nowym pomysłem dużych inwestorów.

Myślę, że warto obserwować rozwój Good Data ponieważ jest to jeden z rodzynków z wschodniej europu, a że pomysł na biznes jest bardzo sensowny i przyszłościowy to ma również szansę zakończyć się dużą transakcją finansową.

Ps. Na temat sytuacji startypów w europie oraz tego na którym (dalekim) miejscu znajduje się nasz kraj można dowiedzieć się więcej z poniższego raportu (via AK47 z Flakera)


Defragmenting EU's Web Startup Environment (External Version)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startupinwestycje