Moje przemyślenia

Windows Phone 8 też może mieć swój zegarek. Nadszedł już czas Gnomio?

MS
Maciej Sikorski
12

Pół roku temu Jan prezentował na AW urządzenie o nazwie Pebble. Cóż to takiego? Pisząc w wielkim skrócie: to "inteligentny zegarek", który można zsynchronizować ze smartfonem i dzięki temu możliwe stanie się korzystanie z telefonu bez konieczności wyciągania go z kieszeni, torebki czy plecaka. Sprzę...

Pół roku temu Jan prezentował na AW urządzenie o nazwie Pebble. Cóż to takiego? Pisząc w wielkim skrócie: to "inteligentny zegarek", który można zsynchronizować ze smartfonem i dzięki temu możliwe stanie się korzystanie z telefonu bez konieczności wyciągania go z kieszeni, torebki czy plecaka. Sprzęt zrobił furorę na Kickstarterze i można się spodziewać, że da zarobić swoim twórcom. Dlaczego do tego wracam? Ponieważ teraz podejmowana jest próba powtórzenia tego sukcesu z gadżetem przeznaczonym dla słuchawek z Windows Phone 8. Poznajcie Gnomio.

Za projektem stoją Rosjanie, którzy zbierają środki na rozwój biznesu za pośrednictwem Indiegogo. Sama koncepcja nie różni się zbytnio od tego, co oferowano w przypadku Pebble, ale streszczę sprawę, ponieważ dla sporej grupy ludzi może to być novum. Zegarek komunikuje się ze smartfonem za pośrednictwem Bluetooth i w ten sposób dostarcza użytkownikowi najważniejsze informacje, które ma mu do przekazania smartfon. Mowa tu np. o przychodzących (lub nieodebranych) połączeniach, otrzymanych mailach, SMSach czy powiadomieniach z FB i Twittera. Na tym funkcjonalność się jednak nie kończy.

Użytkownik zyskuje wygodny pilot do odtwarzacza muzycznego, dostęp do kalendarza, informacji na temat pogody, grafiku czy stanu baterii smartofnu. Tym samym, potencjalny klient ma zyskać możliwość nieustannego dostępu do swojej słuchawki bez konieczności trzymania jej w ręce. Będzie ją miał na ręce. Brzmi ciekawie, choć spodziewam się, że wiele osób zapyta, czy faktycznie potrzebne jest nieustanne "podłączenie do smartfonu" – to już temat nie tylko na osobny wpis, ale wręcz na pracę dyplomową i lepiej dać mu spokój. Wróćmy zatem do urządzenia.

Zegarek zostanie wyposażony (przynajmniej w teorii) m.in. w procesor ARM o taktowaniu 270 MHz. 64 MB pamięci operacyjnej oraz 8 GB pamięci wbudowanej. Do tego wyświetlacz o przekątnej 1,54 cala i rozdzielczości 240x240 pikseli, akcelerometr, żyroskop, mikrofon, głośnik, gniazdo dla słuchawek oraz port microUSB. Na pokład trafi też OS Windows Embedded Compact 7. I tu dochodzimy do najważniejszej kwestii – zegarek ma współpracować ze wspomnianym we wstępie Windows Phone 8. Głównie na tym polega różnica między Gnomio a Pebble. Ten ostatni projekt okazał się hitem. Jak będzie z tą propozycją?

Póki co, szału nie ma. Gdy sprawdzałem licznik w nocy, to pokazywał niecałe 5 tys. dolarów. Firma chce zebrać 100 tys. Ma na to jeszcze ponad dwa miesiące. Mogą oczywiście osiągnąć ten rezultat, ale nie ma szans na to, by wykręcili jakiś kosmiczny wynik. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: liczba użytkowników sprzętu z Windows Phone 8 jest stosunkowo mała (by nie powiedzieć bardzo mała). Rozkręcanie tej platformy w najbliższych miesiącach zapewne pomoże Gnomio, ale trudno stwierdzić, czy aż na tyle, by dać rosyjskiej firmie prawdziwego kopa. Zastanawia także to, czy ewentualni użytkownicy szybko znajdą w Windows Phone Store odpowiedni zestaw aplikacji dla swojego sprzętu?

Sukces Pebble ewidentnie rozbudził wyobraźnię innych, ale w tym przypadku może się okazać, że popełniono falstart. Z drugiej strony, czekanie na wzrost rynkowych udziałów Windows Phone 8 zapewne zakończyłoby się tym, że na rynku pojawiłaby się inna firma z podobnym pomysłem. Nie pozostawało zatem nic innego, jak podjąć ryzyko i sprawdzić, czy nadszedł już czas mobilnej platformy korporacji z Redmond i wszelkiego typu gadżetów dla tego OS. W gruncie rzeczy, będzie to całkiem ciekawy test.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileWindows Phone 8indiegogo