Nieczęsto się zdarza, że wielcy producenci z branży IT stają ramię w ramię pod jednym szyldem. Okazuje się jednak, że internet potrafi łączyć nie tylk...
Giganci branży IT w służbie internetu. Oto Web Platform Docs, kompendium wiedzy o nowych standardach webowych
Nieczęsto się zdarza, że wielcy producenci z branży IT stają ramię w ramię pod jednym szyldem. Okazuje się jednak, że internet potrafi łączyć nie tylko ludzi, ale też firmy. W ramach projektu Web Platform tacy giganci, jak Apple, Google, Microsoft, Facebook, HP czy Adobe wspólnie uruchomili serwis mający być swoistą mekką dla webdeveloperów.
Problem kompatybilności usług internetowych z poszczególnymi przeglądarkami był od zawsze zmorą webdeveloperów. Dziś nabrał on jeszcze większej skali - w końcu serwis musi działać nie tylko dobrze na desktopie, ale też tablecie, smartfonie, netbooku... Wszystko to sprawia, że przygotowanie jednej wersji na różne platformy jest nie lada wyzwaniem. I tutaj do akcji wkracza W3C, które zjednoczyło największych z tej branży, tworząc remedium na te bolączki.
Web Platform jest rodzajem współtworzonego przez pracowników zaangażowanych w projekt firm oraz pasjonatów kompendium (bazuje na CMS-ie Wiki) informacji dotyczących najnowszych technologii webowych. W rozwój projektu zaangażowali się najwięksi twórcy dzisiejszego internetu (i nie tylko): Adobe, Apple, Facebook, Google, HP, Microsoft,Mozilla, Nokia, oraz Opera. Znaleźć tu będzie można najświeższe i najbardziej aktualne informacje dotyczące HTML5, CSS3 oraz innych webowych standardów "przyszłości". Szczególny nacisk ma być przy tym położony tutaj to kompatybilność, a więc poszczególne hasła będą zawierały przede wszystkim informacje o tym, jakie przeglądarki i urządzenia obsługują dane selektory i sztuczki.
Użytkownicy Web Platform mogą korzystać z obszernego działu Docs lub też dyskutować na forum i specjalnym kanale IRC. Wszystko to w myśl wzajemnej wymiany informacji służących konstruowaniu otwartych internetowych platform, które wzbogacą globalną sieć.
Co ważne, wszystkie publikowane na Web Platform materiały mogą być rozpowszechniane na zasadach licencji Creative Commons. Główne treści kompendium mają tworzyć pracownicy firm współpracujących z W3C. Natomiast każdy użytkownik, który się zarejestruje otrzyma możliwość publikowania przykładowych, ilustrujących opisane rozwiązania fragmentów kodu oraz sztuczek i dodatkowych porad.
Według twórców projekt ma być kompletną dokumentacją internetu. Na chwilę obecną uruchomiona została wersja alpha, którą jeszcze czeka zapewne multum poprawek i usprawnień. Niemniej każdy, kto odwiedzi stronę Web Platform, może z powodzeniem już wykorzystywać pierwsze opublikowane informacje. Oprawa serwisu wygląda bardzo przystępnie, a obsługa nie powinna przysporzyć nikomu problemów.
Jestem pełen podziwu, że W3C udało się skupić w jednym miejscu producentów z tak odległych biegunów. Naturalnie trudno sobie wyobrazić, że jest to zalążek jakiejkolwiek współpracy na innych płaszczyznach. Dla wszystkich tych firm jest to po prostu szansa na poprawienie swojego wizerunku, a przy okazji wpłynięcie na kształt obecnego internetu, którego muliplatformowość ułatwi projektowanie nowych urządzeń, programów do przeglądania sieci czy kompatybilnych z nią aplikacji.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu