Moje przemyślenia

AMD prezentuje własne procesory dla tabletów z Win 8 - Hondo. Chce konkurować z Intelem jak na rynku PC

Jan Rybczyński
3

Osoby, które kiedykolwiek składały własny komputer zapewne doskonale orientują się rywalizacji pomiędzy Intelem a AMD. Chociaż Intel od dłuższego czasu prowadzi, konkurencja, jak powszechnie wiadomo, jest rzeczą dobrą. Nawet jeżeli AMD nie przyciska konkurenta wydajnością, to robi to znacznie atra...


Osoby, które kiedykolwiek składały własny komputer zapewne doskonale orientują się rywalizacji pomiędzy Intelem a AMD. Chociaż Intel od dłuższego czasu prowadzi, konkurencja, jak powszechnie wiadomo, jest rzeczą dobrą. Nawet jeżeli AMD nie przyciska konkurenta wydajnością, to robi to znacznie atrakcyjniejszą ceną. Wygląda na to, że rywalizacja przeniesie się również na grunt runku tabletów z Windows 8. AMD właśnie ujawnił szczegóły na temat swojego procesora dedykowanego właśnie tabletom - Hondo. Czy podobnie jak w przypadku Netbooków rozwiązanie AMD okażą się lepsze od Atoma?

Nowy procesor Z-60 nie jest całkowicie nową konstrukcją. To po prostu znany z Netbooków C-60 z obniżonym do jednego gigaherca taktowaniem i zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię do 4,5W. Według zapewnień producenta wystarcza to w zupełności aby tablet pracował 8 godzin na baterii (6 godzin podczas oglądania filmów) i jednocześnie pozwoli uruchomić dość wymagające gry np. Call of Duty: Modern Warfare 2 w rozdzielczości 1024 x 768 na średnich detalach, zachowując płynność 30 klatek na sekundę.

Głównym konkurentem AMD będzie Intel Atom Clover Trail. Czy AMD mu podoła? Zależy jak na to spojrzeć. Do tej pory układ graficzny wbudowany w procesory AMD był pięciokrotnie szybszy niż u Intela, na dodatek cena była również atrakcyjna. Odnoszę się tu oczywiście do sytuacji znanej z Netbooków. AMD bez wątpienia znowu będzie konkurował ceną. Z drugiej strony Intel nie jest na straconej pozycji. Układy AMD były wydajniejsze przy wyższym taktowaniu, gdy taktowanie zostało zmniejszone, przewaga również musiała się zmniejszyć. Jak na razie intel obiecuje dłuższą prace na baterii, która ma wynieść około 10 godzin. Dodatkowo Intel mówi o trzech tygodniach w trybie czuwania, gdy AMD wspomina raczej o dwóch tygodniach. Oczywiście aby ostatecznie rozstrzygnąć który procesor jest bardziej energooszczędny trzeba poczekać na testy gotowych produktów.

Szczegółową analizę szans AMD przeprowadził serwis Ars Technica. Zwrócił uwagę, że procesor Intela to SoC, a więc kompletny produkt, podczas gdy Z-60 wymaga drugiego, osobnego chipu na którym znajduje się obsługa tak ważnych funkcji jak USB czy SATA. Co prawda to właśnie ten drugi chip wspiera USB 3.0, czego nie oferuje Atom, ale w takim wypadku produkt AMD wymaga więcej miejsca w obudowie, a co za tym idzie, prawdopodobnie tablety bazujące na podzespołach AMD będą większe lub grubsze.

Drugim problem może okazać się przekonanie czołowych producentów do wykorzystania Hondo. Na targach IFA był tylko jeden tablet wykorzystujący procesor AMD (wcześniejszą generację) - MSI WindPad 110W. Większość wykorzystywała albo procesory znane z pełnoprawnych laptopów, czyli serię i3 oraz i5, procesory Atom, oraz architekturę ARM, czyli np. Nvidia Tegra 3. Dziś ludzie nie kupują już sprzętu dla samej specyfikacji. Jeśli Hondo nie trafi do porządnych, dopracowanych tabletów znanych marek, może nigdy się nie przebić na większą skalę.

Mimo wszystko nie przekreślałbym szans AMD. To właśnie różnorodność i konkurencją były zawsze siłą rynku PC. Procesory AMD dla Netbooków były bardzo konkurencyjne. Cena w przypadku tabletów ma bardzo istotne znacznie, bowiem to wciąż bardziej urządzenie rozrywkowe i nie zarobi na siebie jak laptop czy komputer stacjonarny. Jeżeli Z-60 zapewni możliwość grania w dobre gry za niewielką cenę, to nawet jeżeli tablet będzie trochę krócej działał na baterii i będzie grubszy, może się dobrze sprzedawać. Czego AMD życzę, bo nie ma dla klientów nic gorszego niż monopolista.

Na koniec mój wewnętrzny geek każe mi po cichu ponarzekać, że na razie AMD nie planuje wsparcia dla innych systemów niż Windows, dlatego możemy zapomnieć o instalacji Androida czy innego Linuksa. Trochę szkoda, może za jakiś czas sytuacja się zmieni.

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileTabletWindows 8AMD