Jest gruby i niezbyt szybki, ale pozwoli ci przetrwać w strefach podwyższonego zagrożenia wybuchem.
Kojarzycie filmiki ze stacji benzynowych, na których ludzie tankują paliwo z fajką w kąciku ust? W takich sytuacjach nie zawsze dochodzi do pożaru tylko dlatego, że znajdują się oni w strefie 2 według klasyfikacji ATEX. Inaczej mówiąc niezbyt często pojawiają się warunki sprzyjające wybuchowi. W strefie 1 „wybuchowa atmosfera” występuje już częściej. A w strefie 0 (np. w cysternie z paliwem) występuje już ona stale. Nowy tablet Getaca został zaprojektowany od podstaw właśnie do pracy w tym ostatnim, najbardziej wymagającym scenariuszu.
Ten tablet to 8-calowy grubasek
Na pierwszy rzut oka nic specjalnego. 8-calowy tablet z ekranem o rozdzielczości WXGA, gruby na prawie 3 cm i ważący aż 1,48 kg. A w środku czterordzeniowy Intel Atom x5-Z8350, 4 GB RAM i 128 GB pamięci eMMC. Bateria o pojemności 31 Wh ma zapewnić działanie przez ponad 8 godzin. Też bez szału. Gdy inni producenci zastanawiają się nad koniecznością montowania gniazda audio w tablecie, Getac szuka innych sposobów na pozyskanie nowych grup klientów.
Wyróżnikiem może być złącze stacji dokującej oraz takie opcje jak wbudowany modem LTE czy czytnik RFID. Ale tu liczy się przede wszystkim konstrukcja zaprojektowana dosłownie do ostatniej śrubki pod kątem pracy w niebezpiecznym i wybuchowym środowisku. Ten sprzęt na pewno nie przyczyni się do powstania iskry, co miało by natychmiastowe konsekwencje. Certyfikaty ATEX, IECEx Zone 0 oraz UL913 Class I / II Division 1 przydadzą się nie tylko w przemyśle paliwowym, ale i w innych miejscach, w których występuje duże ryzyko wybuchu, określane jako „HazLoc” czyli „Hazardous Location”.
Getac EX-80, jak na maszynę klasy Fully Rugged przystało, ma być również odporny na wodę, promieniowanie, zmiany temperatury, chemikalia, zapylenie i uszkodzenia mechaniczne. Potwierdzają to kolejne certyfikat, tym razem bardziej znane IP67 oraz MIL-STD-810G. Powinien więc działać w temperaturze pomiędzy -21°C a 50°C i przeżyć upadek z wysokości 1,8 metra. Ma też zdublowane obwody elektryczne, by zminimalizować ryzyko usterki.
Ekran zapewnia czytelność w słońcu dzięki jasności 600 cd/m2 i może być obsługiwany palcem, w rękawicach lub rysikiem. W razie potrzeby, obok niego obecnych jest kilka fizycznych przycisków, częściow konfigurowalnych.
Nie da się ukryć, że to wyspecjalizowane urządzenie kosztujące powyżej 3000$ nie zdobędzie ogromnej popularności. Ale co możesz zrobić, jeżeli trochę Cię poniosło i planujesz wypad na urbex do zakazanej strefy w Fukushimie? Albo masz praktyki studenckie na platformie wiertniczej, a jesteś uzależniony od sprawdzania powiadomień w aplikacjach społecznościowych? To tylko niektóre ze scenariuszy, w których powinieneś się cieszyć, że Getac EX80 właśnie trafił do sprzedaży, również w Polsce.
Źródło: Getac, ruggedpcreview
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu