Moje przemyślenia

Gesty za pomocą ruchu samych palców - czy klawiatura i mysz mają się czego obawiać?

MK
Marcin Kamiński
3

Technologia idzie z każdym rokiem do przodu, są jednak w naszych komputerach elementy, które od wielu lat praktycznie nie zmieniły się. Klawiatura czy mysz komputerowa to wynalazki mające dobre kilkadziesiąt lat, lecz stosowane są do dziś. Poszukiwania nowego rodzaju interfejsu i sterowania trwają,...

Technologia idzie z każdym rokiem do przodu, są jednak w naszych komputerach elementy, które od wielu lat praktycznie nie zmieniły się. Klawiatura czy mysz komputerowa to wynalazki mające dobre kilkadziesiąt lat, lecz stosowane są do dziś. Poszukiwania nowego rodzaju interfejsu i sterowania trwają, jednak ani gesty ani komendy głosowe nie zdołały zdobyć dużego rynku, a interfejsy dotykowe sprawdzają się jedynie w urządzeniach mobilnych. Pochodzący z San Francisco startup 3Gear ma jednak nowe rozwiązanie – gesty wykonywane za pomocą palców, a nie całej dłoni. Czy faktycznie zrewolucjonizuje to świat komputerów?

Rozpoznawanie gestów nie jest żadną nowością w świecie komputerów, a dzięki takim technologiom jak Kinect na dobre zagościła w świecie konsol czy telewizorów. Komputerami domowymi nadal jednak sterujemy za pomocą tradycyjnych klawiatur i myszek. Powód jest prosty – Kinect był w stanie odczytać ruch sylwetki ludzkiej, jednak siedząc blisko przed ekranem monitora wykonanie gestów było już bardzo trudne. Tutaj z pomocą przychodzi założony w San Francisco startup, wykorzystujący dwie kamery 3D obserwujące ręce człowieka z prędkością 30 klatek na sekundę. Przechwytywany przez kamery obraz jest analizowany i porównywany z zapisaną w bazie danych kombinacją 30,000 potencjalnych uleżeń palców. Na tej podstawie rozpoznawany jest gest aktualnie wykonywany przez osobę korzystającą z komputera.

Dzięki wykorzystaniu dwóch trójwymiarowych kamer oraz specjalnego oprogramowania, autorzy pomysłu są w stanie z dużą dokładnością sczytywać ruchy nie tylko dłoni, lecz nawet poszczególnych palców. Daje to zupełnie nowe pole do popisu, gdyż gesty mogą być dzięki temu wykonywane jedynie za pomocą drobnych ruchów palcami, bez konieczności machania przed ekranem całą dłonią, ręką czy głową. Niestety zakup dwóch kamer trójwymiarowych z pewnością przewyższy koszt nabycia klawiatury i myszy, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Przyszłość pomysłu na wykonywanie gestów za pomocą palców przy używaniu komputerów domowych w dużej mierze zależy od aplikacji, które będą w stanie tę technologię wykorzystać. Jak liczą sami twórcy startupu, ich rozwiązanie może zostać zastosowane przez graczy potrzebujących precyzyjnego sterowania lub grafików tworzących modele 3D. Mimo to osobiście widzę jeszcze długą drogę do sukcesu przez zaprezentowaną technologią – nasze przyzwyczajenia będzie ciężko zmienić, a gesty nie wydają mi się rozwiązaniem idealnym. Z większym zaciekawieniem czekam na rozwiązania, które mogą wkroczyć do naszej codzienności nieco później, czyli sterowanie za pomocą wzroku oraz samych myśli.

Źródło: TechnologyReview
Źródło grafiki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

interfejsgesty